szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Laboratóriumi kísérletek alapján bizonyos anyagokból, amik a földköpeny és a mag környékén is előfordulnak, gyémánt keletkezhet.

A Föld már hosszú ideje az emberiség otthona, a talaj mélyén zajló folyamatokról azonban még nem tudunk mindent. Ezért is kezdett vizsgálatokba kutatók egy csoportja, a munka pedig nem volt hiábavaló: úgy tartják, hogy a bolygónk mélyebb részein úgy jönnek létre a gyémántok, mintha csak kötelező lenne.

Az elmélet alapját egy érdekes laboratóriumi kísérlet adja: e szerint a vas, a szén és a víz kombinációja gyémántot eredményezhet – feltéve, ha az anyagokat extrém hőmérséklet és nyomás éri. Ezek viszont mind olyan jellemzők, amik a Föld magja és a köpenye közötti határon is megtalálhatók – az említett anyagokkal együtt.

A földrengésekkel kapcsolatos korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a kéregből származó anyagok behatolhatnak az úgynevezett mag-köpeny határig, ami körülbelül 3000 kilométerrel a felszín alatt található – írta erről a Space.com. A portál szerint a folyamat igazi érdekessége az anyagok által kiváltott kémiai reakció, ami végeredményben a gyémánt létrejöttéhez is vezethet.

A kutatók, hogy teszteljék az elméletet, a mag-köpeny határhoz hasonló körülményeket szimuláltak. A mintákat ezután összenyomták, majd közel 4 ezer Celsius-fokra hevítették. A kísérlet végén gyémántdarabkákat mutattak ki. Szerintük, ha mindez a Föld mélyén is hasonlóképp zajlik, akkor ott is gyémántoknak kell keletkezniük.

Ezek az ásványok viszont nem hasonlítanak az ékszekrekben is megtalálhatókra, mivel a legtöbb gyémánt néhány száz kilométer mélyen alakul ki, nem pedig néhány ezer kilométer mélyen.

A kutatók szerint lehetséges, hogy a fent vázolt folyamatok már évmilliárdok óta zajlanak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!