szerző:
Tetszett a cikk?

Immár Leica technika nélkül, de állítható blendével támad a kínai gyártó új csúcsmobilja, a Mate 50 Pro, mely gyönyörű kijelzője és szélsebes tempója miatt nagyon is, ellenben Google- és 5G-mentessége miatt már kevésbé szerethető.

A Huawei éppen igen komoly felszállóágban volt a múlt évtized közepén, amikor is 2016-ban szövetségre lépett a fotós iparág egyik legkomolyabb nagyágyújaként jegyzett Leicával, melynek első kézzel fogható eredménye a még abban az évben piacra dobott P9 volt. Aztán jött a kicsit unalmas P10, majd pedig 2018-ban berobbant a kamera fronton elsőként igazán nagyot gurító P20 Pro, és aztán egészen a P50 Próig záporoztak a Leica technikás Huawei készülékek.

Utóbbi telefonnal azonban véget ért a kínai-német frigy, a Leica új partnere a Xiaomi lett. Ily módon a Huawei legfrissebb csúcsmobiljában, az alábbiakban részletesen bemutatandó Mate 50 Próban már nincs semmilyen Leica technika, azonban a friss jövevény így is simán a DxOMark toplista élére katapultálta magát.

Lássuk, hogy hogyan teljesít a gyakorlatban a jelenlegi legjobb kamerás mobil.

László Ferenc

Narancsbőr

A Mate 50 Pro fekete, ezüst és narancssárga színekben készül, melyek közül egyértelműen az utóbbi, bőrhatású hátlappal rendelkező verzió vonzza leginkább magára figyelmet. Ráadásul ez a változat 2 helyett akár 6 méter mély vízben sem ázik be, és az ütéseknek, véletlen leejtéseknek is jobban ellenáll.

Hozzánk egy fekete készülék érkezett, melynek hátlapja látványosan tükröződik és sajnos könnyen piszkolódik. A fényes alumíniumkeretre elöl és hátul is szépen rákanyarodnak az üveglapok – sem a designra, sem a minőségérzetre nem lehet egyetlen rossz szavunk sem.

László Ferenc

A bal oldali él teljesen csupasz, a hangerőállító kezelőszervek és a bekapcsológomb az ellentétes oldalon keresendő. Felül egy infravörös portot helyeztek el, alul pedig a szokásos USB-C porton kívül egy hangszóróra és egy dupla SIM-es tálcára lehetünk figyelmesek.

Utóbbi NM memóriakártyát is képes fogadni, a sztereó kihangosítás korrekt hangerejű és minőségű, a kijelzőbe rejtett ujjlenyomat-szenzor gyors és pontos működésű.

László Ferenc

A jó öreg notch

Miközben az Apple szépen lassan végre szabadulni kezd a kijelzőbe belerondító notchtól, a Huawei éppen most kanyarodik vissza ebbe az utcába. Míg a 2020-as Mate 40 Prón bal oldalra csúsztatott ovális-, a tavalyi P50 Prón pedig középső mini kameralyuk található, addig a Mate 50 Prón egy régimódi hatalmas notch vesz el nem keveset a kijelző hasznos felületéből.

A frontkamera segítségével 13 megapixeles fotók, illetve 4K/60 fps videók rögzíthetők, viszont nagy kár, hogy az autofókuszról le kell mondanunk, és a ToF 3D szenzor ellenére háttérelmosással szolgáló portré módot sem kapunk.

Az 1 milliárd színárnyalatú, 60-120 Hz-es frissítésű OLED panel 6,74 colos képátlójú, kiváló képminőségű és hatalmas betekintési szögű. A HDR10+ támogatás és az AOD funkció sem hiányzik a repertoárból, ellenben maximális fényerő fronton az S22 Ultrával és az iPhone 14 Pro Max-szel nem képes versenyre kelni a Huawei újdonsága.

László Ferenc

Képalkotás

Az 50 megapixeles Sony-féle RYYB képérzékelőre épülő főkamera legfőbb újdonsága a változtatható rekeszérték, melynek révén manuálisan játszhatunk a mélységélességgel. Valahogy így:

f/1,4
László Ferenc
f/4
László Ferenc

Ez persze csak a Huaweinél újdonság, hiszen a Nokia N86 már 2009-ben tudott hasonlót és azóta a Samsung és a Sony is piacra dobott már ilyen készülékeket. A Huawei erőssége, hogy f/1,4 és f4 között aprólékosan, tíz lépésben állítható a blende, amúgy pedig normál fényviszonyok mellett általában f2-es értéket állít be magától az automatika.

A képminőség minden körülmények mellett kiválónak mondható, az alapértelmezésben 12,5 megapixeles fotókat rögzítő, de természetesen natív 50 megapixeles móddal is rendelkező Mate 50 Pro hozza azt az igen magas szintet, amit sokan elvárnak tőle. A 13 megapixeles nagylátószögű kamerában sem kell csalatkoznunk, itt is adott az autofókusz, mely kiváló, akár 3 centiméteres tárgytávolságú makrózást tesz lehetővé.

Nagylátószög
László Ferenc
Főkamera
László Ferenc
3,5x-es optikai zoom
László Ferenc
10x-es hibrid zoom
László Ferenc

A főkamerához hasonlóan a 64 megapixeles telefotó egység is optikai képstabilizátoros, ennek a periszkópos egységnek köszönhetően 3,5x-es optikai zoom áll rendelkezésünkre. Digitális zoommal kiegészítve ez tovább növelhető, de e tekintetben a 3x-os és 10x-es dedikált kamerákkal rendelkező S22 Ultra kicsit flexibilisebben használható.

A haladó felhasználóknak szánt Pro mód mindhárom kamera esetében rendelkezésre áll, a zoomkamera viszont nem szolgál RAW-kimenettel. Nincs divatos 8K videófelvevő, de nem is igazán hiányzik. A 60 fps sebességű 4K mozgóképek remek minőségűek, de videózásban azért továbbra is verhetetlen az iPhone 14 Pro Max.

László Ferenc
László Ferenc

Hajtóerő

A Kínában HarmonyOS 3.0-val, mifelénk Android 12-alapú EMUI 13-mal forgalmazott Mate 50 Próban a Qualcomm szupergyors Snapdragon 8+ Gen1 chipsete teljesít szolgálatot, melyet lényegében semmilyen feladattal nem lehet két vállra fektetni. A tesztkészülékben 8/256 GB memória található, de ezenkívül 8/512-es változatot is gyártanak.

Bár a chipkészlet tudná, az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt az 5G mobilnetről le kell mondanunk, a 4G, a 6-os wifi, az 5.2-es Bluetooth és az NFC viszont természetesen adott. Szintén az említett háborúskodás miatt nincs Google ökoszisztéma a készüléken, a Play Áruház helyett az AppGalleryből gyűjthetők be a különböző alkalmazások, melyek száma mostanra meghaladta a 200 ezret.

László Ferenc

A P50 Pro 4360-as, illetve a Mate 40 Pro 4400-as akkumulátorához képest előrelépést jelent jelen tesztalanyunk 4700 mAh kapacitású telepe, mellyel a 1,5 napos üzemidő különösebb erőlködés nélkül hozható. A 66 W-os vezetékes és 50 W-os vezeték nélküli töltés kapcsán jó ideje nincs előrelépés a Huaweinél, de a teljes feltöltés mintegy 40 perces időszükséglete csak akkor mondható soknak, ha például a Xiaomi-féle 120 W-os technika által biztosított 20 perc alatti komplett töltéssel vetjük össze.

A másik végletet az iPhone 14 Pro Max jelenti, melynek teljes feltöltése közel 2 órát vesz igénybe. Ehhez az almás csúcsmobilhoz és például az S22 Ultrához sem jár alapáron töltőfej, a Mate 50 Próhoz viszont igen, sőt, még egy átlátszó szilikontokot is kapunk ajándékba.

A telefon hátára helyezett kütyük, így például headsetek maximum 5 W-tal tölthetők. Hasznos extra a vész üzemmód, ami akkor kapcsol be, ha 1 százalékra csökken a töltöttség. Ilyenkor nagyon lebutul a telefon, cserébe viszont 12 perces beszélgetési időt és akár 3 órás készenlétet képes kifacsarni magából.

USB-A/C kábel jár hozzá
László Ferenc

Konklúzió, árak

+: általánosan remek minőség, gyönyörű kijelző, gyors működés, kiváló kameraszett, korrekt üzemidő, alapáras gyorstöltő.

: nincsenek Google-szolgáltatások és 5G, még nem 13-as Androidra épül, a szelfikamera nem autofókuszos, magas ár.

A Huawei közelmúltban kijött csúcsmobiljaihoz hasonlóan a Mate 50 Próba sem nagyon lehet belekötni hardver fronton, a Google támogatás hiányában azonban mégsem teljesen őszinte a mosolyunk. Az 5G hiánya és az 580 ezer forintos listaár sem éppen a napos oldalra sorolható, az viszont tény, hogy képalkotás fronton a Leica távozása ellenére is nagyon komolyat domborít a legújabb kínai zászlóshajó modell.

A riválisok közül az Apple iPhone 14 Pro Maxet 630-930 ezer forintos áron jegyzik, a Samsung Galaxy S22 Ultráért pedig 550-590 ezer forintot kérnek el.

A Xiaomi Leica kamerás abszolút csúcskategóriás telefonját, az általunk nemrégiben alaposan letesztelt 12S Ultrát mifelénk hivatalosan nem forgalmazzák, az eggyel alacsonyabb kategóriás 12 Pro árcéduláján 400 ezer forintos összeg szerepel.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!