szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyon sok volt a panasz a 2015 és 2019 között forgalomba hozott MacBook modellek pillangómechanikás billentyűzetére. Még csoportos per is indult az ügyben, amelynek eredményeként az Egyesült Államokban már biztosan fizetni fog az Apple, nem is keveset.

Csoportos keresetet indítottak Kaliforniában MacBook-felhasználók a pillangómechanikás billentyűzet (röviden csak pillangóbillentyűzet) miatt. A felperesek állították, hogy az Apple tudta, de eltitkolta, hogy ez a billentyűzet igencsak hajlamos a meghibásodásra.

A pillangóbillentyűzet 2015-ben jelent meg MacBook-hoz. Bevezetésének célja az volt, hogy vékonyabbá tegyék a készüléket. Azonban sok volt vele a gond, a billentyűk leragadtak, nem reagáltak a kattintásra, és már egy egészen kis mennyiségű por is gondot okozott a működésben.

9to5Mac

Mindezen problémák ellenére az Apple kiterjesztette a billentyűzetet a MacBookok teljes kínálatára, beleértve a MacBook Prót, majd a MacBook Airt is. 2018-ban az Apple bejelentett egy javítási programot, amely lehetővé tette az érintett MacBookok tulajdonosai számára, hogy szükség esetén ingyenesen cseréljék ki a billentyűzetet. Ettől függetlenül majdnem öt évbe telt, mire az Apple visszahozta a klasszikus, ma Magic Keyboardnak nevezett billentyűzetet a MacBookokba.

Visszatérve a javítási programra: a keresetben az is szerepelt, hogy az Apple szervizprogramja sem volt megfelelő, gyakran ugyanis olyan cserebillentyűket kaptak a felhasználók, amelyekkel ugyanolyanok voltak a problémák.

A felperesek és az Apple között még nyáron megszületett a megegyezés, amelynek értelmében kártérítést fizetnek a cupertinóiak. Persze nemcsak isten malmai őrölnek lassan, hanem az igazságszolgáltatásé is, végül is most érkeztünk el oda, hogy elkezdődjék a tényleges kifizetés.

Az Apple-nek 50 millió dollárt kell befizetnie egy elszámolási alapba – írja a 9to5Mac. Az ügyvédi költségek és egyéb díjak levonása után a pénzt felosztják a csoportos per tagjai között. A kifizetés azonban az egyes osztálycsoportoktól függően változik. Így például azoknak a MacBookok-tulajdonosoknak, akiknél billentyűkupak-csere volt, 50 dollárt fognak fizetni. Azoknak, akiknek a teljes billentyűzetét kicserélték, 125 dollár üti a markát, azok a felhasználók pedig, akiknek többször kellett billentyűzetcserét rendelniük, akár 395 dollárt is kereshetnek. A per talán legfontosabb részlete, hogy csak a Kaliforniában, Floridában, Illinoisban, Michiganben, New Jersey-ben, New Yorkban vagy Washingtonban vásárolt MacBookokra vonatkozik a kifizetés.

S még egy fontos tudnivaló: a fentiek ellenére az Apple tagadja a perben felhozott összes állítást, tagadja, hogy bármely MacBook hibás lenne, és tagadja, hogy bármilyen helytelen vagy törvénytelen dolgot tett volna. A javasolt egyezség nem jelenti az Apple bűnösségének vagy bármilyen jogsértésének beismerését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!