A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) idén ünnepelheti első komoly eredményét, mégpedig a betiltott anyagok készleteinek teljes megsemmisítését. A munka ezzel nem ér véget, és az OPCW folytatja a munkát, ráadásul mostantól egy teljesen új hollandiai létesítményben, benne a világ minden tájáról érkező tudósokkal. Ők a vegyi hadviselés megelőzésére, észrevételére és az arra történő reagálásra fognak a továbbiakban is fókuszálni.
A Hága közelében megnyitott új létesítmény a nemzetközi szervezet egyesítheti a laboratóriumait, valamint új monitoring- és képzőprogramokat indíthat.

OPCW/Flickr (CC BY-ND 2.0)
Mint a Nature kiemeli, a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény (Chemical Weapons Convention / CWC) értelmében szinte már minden ország lemondott a vegyi fegyverek használatáról, leszámítva Egyiptomot, Izraelt, Észak-Koreát és Dél-Szudánt.
Az ilyesmi használata már illegális, és a OPCW nyomozói segítettek több eset feltárásában is az elmúlt években. Ilyen például a szíriai polgárháborúban alkalmazott ideggáz- és klórhasználat is.
Az OPCW a német kormány kérésére vett mintát az orosz ellenzéki vezetőtől.
Az új központ – mely új lehetőségeket nyit meg a szervezet előtt – 56 ország 34 millió eurós, azaz körülbelül 12 milliárd 620 millió forintos önkéntes hozzájárulásának segítségével épülhetett meg.
Az új létesítményben egy olyan raktár is található, ahol olyan analitikai-kémiai berendezések vannak, amelyek készen állnak arra, hogy indokolt esetben a világ minden tájára kiszállíthatóak legyenek. De rutinellenőrzéseket is végeznek az OPCW szakemberei a tagországokba, hogy bizonyítékokat keressenek esetleges vegyi fegyverek előállítására.
Elindultak a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) szakértői Dúmába - közölte az orosz külügyminisztérium. Az OPCW küldöttsége több nap késéssel kezdheti meg helyszíni vizsgálatát a kelet-gútai városban, ahol a nyugati országok szerint a szíriai kormányerők április 7-én vegyi fegyvert vetettek be.
Az így a hágai központba visszaérkező mintákat még legalább két nemzetközi laborba is elküldik, hogy az eredmények keresztellenőrzése is biztosított legyen, mielőtt a tagországoknak elküldenék őket. Ebben is segíthet az új épület, ahogyan a világ minden tájáról érkező elemzők képzésében is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.