szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A papagájfélék közé tartozó keák különbséget tudnak tenni az ismerős és az ismeretlen arcok között – írják a Bécsi Állatorvosi Egyetem kutatói egy frissen megjelent tanulmányukban.

Az új-zélandi hegyi kea absztrakt kategorizálási és differenciálási képességei a kutatás alapján az emberszabású majmokéival és a galambokéival vetekszenek. Elisabeth Suwandschieff és Raoul Schwing nemzetközi kutatócsoportjukkal együtt tizenkét, fogságban élő keával (Nestor notabilis) dolgoztak. Schwing rámutatott: csak kevés kutatás van, amely a fogságban tartott állatok azon képességeit vizsgálja, mellyel az ismerős és az ismeretlen arcokat képesek megkülönböztetni.

A kutatók azt próbálták kideríteni, hogy a keák is képesek-e arra, hogy különbséget tegyenek az ismerős és az idegen között, átfogó kategóriákat alakítva ki ezekre vonatkozóan.

Kísérleteikhez két csoportra osztották a madarakat, és egy érintőképernyőn számukra ismerős, valamint ismeretlen arcokat mutattak. Az ismerős arcok olyan emberek voltak, akik öt éven keresztül gyakran érintkeztek a madarakkal, míg az ismeretleneket korábban soha nem látták. A fotókon szereplő emberek mindegyikének haját hátrakötötték és fehér kendővel borították, így biztosítva, hogy a választás nem az öltözködési stílus vagy a frizura alapján történik – magyarázta Schwing. Ráadásul a fotók különböző szögekből készültek – derül ki az Open Science folyóiratban megjelent tanulmányból.

Videótelefonálni tanították a papagájokat, meglepő eredmény született

Skót és amerikai kutatók vizsgálata arra jutott, hogy a papagájok képesek szándékosan videóhívást indítani csak azért, hogy ne érezzék magukat magányosnak. A hívás során még a viselkedésük is megváltozik.

A keák egyik felét mogyoróval jutalmazták, ha a helyes képet csipkedték a csőrükkel. Közülük néhányan akkor kaptak jutalmat, ha az ismerős arcot választották, a többiek pedig akkor, ha az idegen fotóját csipkedték. A madarak másik fele – a kontrollcsoport – teljesen véletlenszerűen kapott jutalmat, így nem tudott megtanulni semmilyen átfogó szabályt.

Egy következő körben új arcokon tesztelték, hogyan alkalmazzák a tanult szabályt a keák. Azok a madarak, amelyeket korábban egyértelmű szabályok szerint jutalmaztak, gyorsabban megtanulták, hogy ebből a körből is az ismerős vagy éppen az ismeretlen arcokat kell választaniuk, míg a kontrollcsoport tagjainak először fel kellett ismerniük, hogy miért kapnak jutalmat, de a kutatók szerint ez meglepően gyorsan ment nekik.

Ez a papagáj érintőképernyőt használ, de nem érti a valós és a virtuális világ közti különbséget

A kea egy rendkívül intelligens papagájfaj, de ahhoz nem eléggé, hogy megértse, miben különbözik a képernyőn látott és a valódi világ.

A kísérletből kiderült, hogy a keák képesek átfogó absztrakt kategóriákat alkotni, és ezeket új helyzetekben alkalmazni – mutatott rá Schwing, aki ezt „magasabb szintű megismerésnek” tekinti.

Hasonló képességekről eddig csak az emberszabású majmok és a galambok tettek tanúbizonyságot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!