szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szinte már az abszurditásba hajlott az X oldal (volt Twitter) egyik legújabb húzása: állítólag késleltette a hozzáférést bizonyos oldalakhoz, ráadásul személyes érzelmek állhatnak e mögött.

Nem mindegy, hogy mennyire gyorsan nyílik meg egy weboldal, már néhány másodperces késés is elég lehet ahhoz, hogy a felhasználó a türelmét veszítve elnavigáljon más helyekre. Ezért is döbbenetes a hír, amelyet többek között a TechCrunch osztott meg, hogy a nemrég még Twitternek nevezett, ma már X-ként funkcionáló közösségi oldal valójában olyan webhelyek forgalmába szólt bele ezzel a módszerrel, amelyet az X tulajdonosa, Elon Musk nem kedvel.

A platform lelassította azt a sebességet, amellyel ezek a webhelyek elérhetők. Közéjük tartozik például a The New York Times, az Instagram, a Reuters vagy az X online riválisa, a Facebook. Szóval nem kis nevekről van szó, ráadásul Elon Musk korábban nyilvánossá is tette az ellenérzéseit ezekkel a szájtokkal kapcsolatban.

A késéseket a Hacker News fórum felhasználói vették észre, és először a The Washington Post számolt be róluk. Amikor az X-en valaki ezekre a webhelyekre mutató hivatkozásokra kattintott, öt másodpercig várnia kellett, hogy betöltődjön a weboldal. Ennyi idő pedig igencsak soknak számít egy oldal elérése kapcsán, aminek komoly következményei lehetnek. A webhelyek forgalmának késleltetése ugyanis potenciálisan elvonja a forgalmat és így a hirdetési bevételeket ezektől a cégektől.

A dolog több, mint gyanús, egy gyorsteszt ugyanis azt mutatta, hogy a többi nagy hírszervezetet és webhelyet, például a YouTube-ot vagy a Fox Newst nem érinti az említett probléma. Az idézett forrás szerint a késések csak azokat a webhelyeket érintették, amelyeket Musk korábban megtámadott vagy kinevetett.

Néhány órával a történtek közzététele után az X elkezdte levenni a „fojtást”, és nullára csökkentette a késleltetési időket. Egyelőre még nem ismert, hogy az összes lefojtott webhelyen visszaállt-e a normál szolgáltatás.

Egyébként nem ez az első alkalom, hogy Musk hagyja, hogy személyes sérelmei befolyásolják a közösségi hálózatot. Korábban például blokkolta a Substack, a Threads és más versenytársak linkjeit. Az év elején „propagandának” nevezte a The New York Timest, és elvette a hírszervezet ellenőrzési pipáját.

Elon Musk, a szólásszabadság nagy harcosa egyelőre nem válaszolt az üggyel kapcsolatos felkeresésekre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!