Elektromos kerékpár, amiben nincs akkumulátor? Hihetetlen, de már ilyen is van
Az elektromos kerékpárok egyik legnagyobb problémáját oldja meg a francia Pi Pop: akkumulátor helyett szuperkondenzátort használt, így nem kell tölteni, menet közben nyeri az energiát, amit aztán fel lehet használni.
hvg.hu
Az elektromos kerékpárok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, köszönhetően annak, hogy sokat segíthetnek a pedálozásban – de eközben nekünk is tekernünk kell, elvégre ezek nem arra vannak tervezve, hogy önállóan, csak a villanymotorra támaszkodva tegyenek meg nagy távokat.
Azonban, mivel ezek is akkumulátorral működnek, bizony le is tudnak merülni – és ha megfeledkezünk a feltöltésükről indulás előtt, duplán kitolunk magunkkal, lévén a telepek miatt eleve nehezebb kerékpárt kell lábbal hajtanunk, mintha egy hagyományos kétkerekűvel indultunk volna el.
De mi lenne, ha úgy lehetne egy e-kerékpárunk, hogy abban a hagyományos értelemben vett akkumulátor egyáltalán nincs?
Pontosan ezt tudja a Pi-Pop nevű cég e-kerékpárja, de természetesen nem varázslat hajtja, hanem egy szuperkondenzátor. Ez pedig a pedálozásból, lejtmenetekből és a fékezés során keletkező energiából nyeri az elektromosságot. Az Alföldön tehát kevésbé hatékony, mint a hegyi terepeken.
Az alábbi ábra remekül ábrázolja a működési elvet: ugyanazon a terepen a felső példa egy hagyományos, akkumulátoros e-kerékpár töltöttségi szintjén mutatja (ezt indulás előtt és érkezéskor is tölteni kell, lévén folyamatosan merül; az alsó, szuperkondenzátoros megoldást már indulás előtt sem kell tölteni, a haladás során, a lejtmenetekben nyeri az energiát).
Pi Pop
A gyártó nem kezdő a területen, a harmadik e-kerékpár-generációját szállítja. Az ígéret szerint a szuperkondenzátor tartós is, 10-15 évet bír, és a kétkerekűt újrahasznosítható anyagokból készítették, és férfi, valamint női vázzal is rendelhető.
A modern technológiának azonban ára van: egy ilyen kerékpárért 2450 eurót, azaz körülbelül 950 000 forintot kérnek.
Hová tűnt a 45 éves múltra visszatekintő Magyar Formatervezési Díj, és mi lett a hazai innovációt bemutató magas színvonalú kiállítással? Amióta a Magyar Formatervezési Tanácsot a Jakab Zsófia vezette divatügynökség alá szervezte a kormány, a designból „kreatívipar” lett, és csak a nagyratörő víziók maradtak.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”