szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Digitális asszisztens a kézben, de nem okostelefon – és nem is szeretné leváltani azt. Különleges eszközt mutatott be a Rabbit, az R1 gyakorlatilag bármit el tud végezni a mesterséges intelligenciával – csak éppen egy felületre sűrítve számtalan dolgot.

Az idei CES technológiai kiállítás eddigi talán legérdekesebb kütyüjével rukkolt elő a Rabbit nevű startup: a kissé retró hatású eszköz valójában nagyon is modern, ugyanis a mesterséges intelligenciával felszerelkezve egyfajta walkie-talkie modern megfelelőjeként könnyítené meg az emberek életét.

A készülék négyzet alakú, és egy manapság igencsak aprónak számító, 2,88 hüvelykes kijelzője van, valamint egy analóg görgő is helyet foglal a házon. Emellett van benne két mikrofon, egy hangszóró és egy 360 fokos látószögű kamera is, ami forogni tud – használaton kívül befelé néz, így abszolút nem láthat semmit. A küllemért egyébként a Teenage Engineering tervezői felelnek.

Ez mind szép és jó, de mi ez?

A kérdés jogos, főleg annak tükrében, hogy a mesterséges intelligencia ma már mindenhol ott van: az okostelefonok is használják ilyen-olyan módon, és a ChatGPT-hez hasonló alkalmazások telepítésével ez tovább mélyíthető.

Először is: Jesse Lyu, a cég vezérigazgatója már a bemutatón leszögezte, hogy nem szeretnék a Rabbit R1-gyel leváltani az okostelefonokat. (Ennek ellenkezőjére tett ígéretet a Humane Ai Pin).

A ketyere lelke a Rabbit OS nevű operációs rendszer, és az azt hajtó mesterséges intelligencia. Ez a ChatGPT-t működtető nyelvi modellek helyett egyfajta „Large Action Model”, ami magyarul leginkább „nagy akciómodellként” értelmezhető.

Rabbit

A megoldás gyakorlatilag a felhasználó helyett vezérli az alkalmazásokat, szolgáltatásokat. Ez – mint a The Verge például hozza – valami olyasmi, mint az Amazon Alexa vagy a Google Assistant, csak van egy kis kijelzője.

Egyetlen felületen lehet elvégezni különböző dolgokat, legyen szó üzenetküldésről, élelmiszerek megrendeléséről és sok minden másról. Nincsenek különböző alkalmazások mindenre, nem kell különféle oldalakra bejelentkezni, a Rabbit OS kérésre mindent maga intéz a felhasználó kérésének megfelelően.

2024-ben eldőlhet, van-e még értelme az okostelefonnak - és van-e már értelme mesterséges intelligenciának

Mennyiségi mellett minőségi változásokat is hozhat a hétköznapokban használt technológiák terén a következő év. Két olyan dologgal jövünk, amelyek az előttünk álló évben várhatóan mindannyiunk életében kisebb-nagyobb változásokat hozhatnak. Fókuszban az okostelefonokat talán leváltó készülékek és a mesterséges intelligencia, a minden korábbinál aprócskább összetevőkből álló chipek, valamint az eddiginél gyorsabb mobil- és wifi-hálózatok.

A megjelenítőn kategóriákra bontott kártyák fogadják majd az embert, és ezek is csak azért lesznek, hogy a kimenetet ellenőrizni lehessen.

A Rabbit működtetéséhez nincs szükség a fejlesztők győzködésére, sem arra, hogy támogassák az eszközt, a cég ugyanis úgy képezte ki a modelljét, hogy az kapcsolatba lépjen a különböző, már meglévő szolgáltatásokkal – lényegében megtanították a modellnek, hogyan használják az egyes szolgáltatásokat az emberek, így az utánozni tudja azt.

Emellett lesz egy olyan mód is, amivel meg lehet tanítani a készüléknek, hogy az egyes dolgokat miként végezze el – ennek mentén pedig a későbbiekben már maga is abszolválni tudja ezeket.

Nagyon leegyszerűsítve a dolgot: a Rabbit R1 voltaképpen a felhasználó helyett „pörgeti” az alkalmazásokat, láthatatlanul, észrevétlenül, de hatásosan.

Ha a felhasználó ételt szeretne rendelni, elég megnyomnia egy gombot, elmondani, mit szeretne, és minden mást már a háttérben intéz a készülék.

Rabbit

Hogy van-e létjogosultsága az ilyesminek, az kérdéses, de abban a világban, amikor az okostelefonok terén már nehéz újat mutatni, érthető, hogy egyes fejlesztők miért próbálnak különutas megoldásokkal előrukkolni. Ilyen a már említett Humane Ai Pin is. És ki tudja, egyszer talán az egyik ilyen készülék betalál, és kiszorítja az okostelefonokat is.

A Rabbit R1-et 200 dolláros (mintegy 70 ezer forintos) áron kínálják. Az érdeklődés akkora, hogy szinte azonnal elkapkodták az első, 10 ezer darabos készletet – a következő szállítás tavasszal várható, azokra már lehet előrendelést leadni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!