szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába van az emberen fejhallgató, a környezeti hangok azért átütnek rajta. Vannak köztük hasznosak, kellemesek és persze zavaróak is. Egy új kutatás viszont bizonyította, a mesterséges intelligencia különbséget tehet ezek között, és ennek alapján szűrhet.

A háttérzajok szűrése hasznos funkció lehet egy fejhallgató esetében, azonban nem biztos, hogy valamennyi ilyen hang blokkolására szükség van. A Washingtoni Egyetem kutatói bevonták a mesterséges intelligenciát is a valós idejű aktív zajszűrésbe, így lehetővé vált, hogy csak meghatározott hangok legyenek eltávolítva.

Shyam Gollakota, kutatásvezető egy példát is említ. „Képzelje el, hogy egy parkban ül, és csodálja a csicsergő madarak hangját, ám ekkor egy közeli embercsoport hangosan fecseg, és egyszerűen nem tudják abbahagyni a beszélgetést. Most pedig azt képzelje el, hogy a fejhallgatója lehetővé tenné, hogy a madarak hangjaira összpontosítson, miközben a többi zaj eltűnik. Pontosan ezt akartuk elérni a rendszerünkkel”.

A kutatók – magyarázza a Tom’s Hardware – egy okostelefon-alapú neurális hálózatot használtak 20 különböző környezeti hangkategória azonosítására, betanítására és szűrésére.  A felhasználónak ki kell választania egy adott kategóriát az okostelefonon, és az eszköz ezután megkezdi a környezeti hangok kiszűrését. Ez hihetetlenül hasznossá tenné a fejhallgatót sok olyan esetben, amikor nincs lehetőség a környezeti hangok elkerülésére, de persze közben megmaradjanak a maguk teljes valójában a fejhallgatón keresztül érkező hangok.

Mivel mindennek valós időben, kevesebb mint századmásodperc alatt kell történnie, a feldolgozást egy csatlakoztatott eszközön kellett végrehajtani, nem pedig egy felhőkiszolgálón. A szakemberek egy USB-n keresztül csatlakoztatott neurális chippel ellátott OrangePi (feltehetően az OrangePi 5B) kártya mellett döntöttek, ami tökéletesnek bizonyult az ilyen feldolgozáshoz. A kutatók szerint egyébként ezt a feldolgozást bármilyen mesterségesintelligencia-gyorsítóval rendelkező számítástechnikai eszköz elvégezheti.

A csapat biztos abban, hogy a technológiájuk audioeszközökön is megvalósítható, és készen áll a kereskedelmi forgalomba hozatalra. Ha az audió fejhallgatók új generációja felismeri és integrálni tudja majd ezt, az javíthatja a hangélményt, újítást hozhat a zajszűrésbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!