szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A New York Egyetem tudósai minden eddiginél rövidebb idő alatt voltak képesek előállítani egy olyan membránt, aminek egyik része taszítja a vizet, míg a másik kifejezetten könnyen lép vele kapcsolatba.

A globális felmelegedés miatt különösen fontossá vált, hogy megfelelő mennyiségű ivóvíz álljon az emberek rendelkezésére. A felmérések szerint a világ lakosságának negyede már most is vízhiánnyal küzd, és a helyzet csak egyre rosszabb lesz. A szakemberek ezért olyan technológiákat igyekeznek fejleszteni, ami segít a tengervíz sótalanításában, vagy épp az ivóvíz tisztításában. Ez utóbbi kapcsán sikerült most újabb eredményt elérni.

Az Abu-Dzabiban működő New York Egyetem kutatói egy újszerű megközelítést dolgoztak ki, amely mikrohullámú technológiát használ, hogy könnyebben szintetizáljon és finomhangoljon egy új típusú membránt. A folyamatnak ez a kulcsa, ugyanis a membrán hatékonyan tisztítja meg a vizet számos szennyeződéstől. Jó hír, hogy az egész csupán néhány percet vesz igénybe, ami a jelenlegi leggyorsabb folyamatot jelenti – írja a SciTechDaily.

Enhancing Water Filtration With Dual-Faced COF Membranes

https://scitechdaily.com/scientists-create-membrane-that-cleans-water-at-record-speed/ Enhancing water filtration with dual-faced COF membranes. Credit: NYU Abu Dhabi

Az új típusú kettős felületű anyag egyszerre szuperhidrofil – vagyis könnyen lép kapcsolatba a vízzel – és hidrofób – víztaszító – hatású. Mindez lehetővé teszi a szennyeződések, például olajok és színezékek hatékony kiszűrését a vízből. Ez a kettős funkcionalitás nemcsak a víztisztítási folyamatot javítja, hanem erős antibakteriális tulajdonságokkal ruházza fel a membránt, amelyek kulcsfontosságúak a hosszú távú használhatóság és hatékonyság szempontjából. A technológiáról az American Chemical Society című tudományos lapban számoltak be a tudósok.

A szakemberek a membrán előállításának folyamata során a reakcióidő befolyásolásával képesek meghatározni, hogy milyen vastag legyen a végtermék, valamint mennyire legyen hidrofil és hidrofób. Mindez lehetővé teszi, hogy különféle szennyeződéseket lehessen vele kiszűrni a vízből, ami nagy segítséget jelent a víztisztítás folyamatában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!