szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Több új módszer élesedik az Instagramon, hogy a kiskorúak minél nagyobb biztonságban legyenek a platformon. Ezentúl például lehetetlen képernyőképet készíteni az eltűnő képekről és videókról.

Fontos új funkciókat jelentett be a Meta, melyek elsősorban a tinédzserkorú felhasználókat hivatottak védeni a sextortionnel, azaz a szexuális fotókkal és videókkal történő zsarolással szemben.

Az újítások az Instagramot érintik: a legfontosabb változás az, hogy ezentúl nem lehet képernyőképet (screenshotot) készíteni a privát üzenetekben küldött, egyszer megtekinthető képekről és videókról.

Eddig ez lehetséges volt, a küldő fél csak egy értesítést kapott arról, hogy a másik képernyőképet készített az eltűnő fotóról vagy videóról – ezentúl azonban hiába próbálkozik valaki ilyesmivel, a képernyőképen csak egy figyelmeztetés fog megjelenni. „Erről nem készíthetsz képernyőképet, és nem is rögzítheted” – olvasható kiemelten, alatta apróbb betűkkel szedve pedig, hogy az adott tartalom csak egyszeri megtekintésre lett elküldve.

Hiába: csak a jobb oldalon látható figyelmeztetés jelenik majd meg a képernyőképen
Meta

Hogy ne lehessen kijátszani a rendszert, az egyszer megtekinthető – vagy legfeljebb még egyszer újrajátszható – tartalmak az asztali böngészős változatban egyáltalán nem is fognak működni, jegyzi meg a TechCrunch.

Van még más újítás is: miután szeptemberben az Instagram új funkciókkal kezdte védeni a fiatal felhasználókat, már csak azok küldhettek a kiskorúaknak üzenetkérelmet, akiket a fiatal is követ, vagy valamilyen formában kapcsolatban áll vele. Követési kérelmet azonban továbbra is bárki küldhetett, eddig: mostantól a „gyanús” profilok egyszerűen nem próbálhatják követni a fiatalokat. Gyanúsnak számít például az olyan fiók, amit nemrég hoztak létre.

Gyanús profilra figyelmeztető üzenet
Meta

Érkeznek biztonsági figyelmeztetések is, például akkor, amikor egy fiatallal gyaníthatóan külföldön élő személy próbál kapcsolatba lépni, de immáron globálisan bevezeti a Meta a meztelenséget szűrő funkcióját is: ez a gyanús fotókat elhomályosítva jeleníti meg, figyelmeztetve a felhasználót arra, hogy a kép meztelenséget ábrázolhat. Ugyan egy érintéssel megtekinthető a fotó, de az üzenetváltás során egy újabb figyelmeztetés is megjelenik, hogy nem muszáj válaszolni az ilyesmire – akár tiltani is lehet a másik felet egy mozdulattal.

Az újdonságok hamarosan mindenkinél megjelennek, de valószínűleg fokozatosan vezetik be, így megeshet, hogy egyeseknél egy kicsit többet kell várni az élesítésükre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!