szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Tádzsikisztánban, a Zarafsán folyó közelében találtak egy sziklafalba vájt barlangot, ahonnan értékes leletek kerültek elő. Úgy tűnik, nagy lehetett a forgalom a környéken 150 ezer évvel ezelőtt.

A Tádzsikisztánon és Üzbegisztánon keresztül folyó Zarafsán környezetéről régóta úgy gondolják a tudósok, hogy az ősi és a modern ember számára is rendkívül fontos terület lehetett. A paleolitikum időszakában a vándorló ősemberek ezen keresztül haladtak végig, így egy olyan területi egységről beszélhetünk, ahol három emberi populáció: a gyenyiszovai ember, a neandervölgyiek és a homo sapiens találkozhatott és kölcsönhatásba léphetett egymással.

A területen nagyon kevés a paleolit lelőhely, így a tudósoknak több kérdésük van, mint válaszuk. Ezen azonban segíthet egy nemrég felfedezett sziklamenedék, a tádzsikisztáni Soii Havzak – írja az Interesting Engieering.

A Soii Havzakra mintegy 40 kilométerre a folyótól találtak rá. Egy sziklafalba vájt menedékről van szó, aminek igazi különlegessége, hogy rétegezett. Ez a gyakorlatban azt jelenti: az idő előrehaladtával egymásra rakódó rétegeknek köszönhetően a tudósok lenyomatot kaphatnak arról, hogy az egyes időszakokban milyen élet zajlott ott.

Az Antiquity című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a sziklafalból 277 kovakőből készült szerszám, megmunkált kőzet, kvarc és több száz csont került elő. A kutatók emellett tűz nyomait fedezték fel, amelynek első bizonyítékai 150 000 – 20 000 évvel ezelőttig nyúlnak vissza. Mindez komoly betekintést nyújthat a történelem ezen időszakába, főleg azért, mert a menedék egy vándorlási útvonalon található.

Kőszerszámok.
Yossi Zaidner / Sharof Kurbanov

A szakemberek úgy vélik, hogy ezen a területen jelen lehetett a gyenyiszovai ember, a neandervölgyiek és a homo sapiens is, ám azt, hogy pontosan miként és mikor, a további feltárások tudják csak megmondani.

A lap szerint a terület rendkívül alulkutatott, pedig valószínűleg igen fontos leletek kerülhetnek elő onnan. A Soii Havzak vizsgálata jelenleg is zajlik, így később pontosabb képet kaphatnak a tudósok arról, milyen volt ott az élet 150 ezer évvel ezelőtt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!