szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Képzelje el, hogy közvetlenül az épületek üvegeiből, autója szélvédőjéből vagy épp mobiltelefonja kijelzőjéből nyerhetné az energiát. Koreai kutatók ezzel kapcsolatban mutattak be egy ígéretes módszert.

Semleges színű, átlátszó, kristályos szilícium napelemeket fejlesztettek a világ egyik vezető műszaki egyetemén, a dél-koreai UNIST-on. Az esztétikum persze csak másodlagos (de azért fontos), jóval lényegesebb az átlátszóság, és az, hogy a napelem hatékonysága is megfelelő. A színtelenségről és az átlátszóságról az úgynevezett all-back-contact (ABC) kialakítással gondoskodtak, amely során a napelem összes alkatrészét az elem hátoldalára helyezték, így lehetett üvegszerűen átlátszó kristályos szilícium napelemeket és varrat nélküli modulokat kialakítani.

Ez a bizonyos ABC kialakítás nemcsak a napelemek magas teljesítménykonverziós hatékonyságát (PCE) demonstrálta, hanem az átlátszó napelemmodulokon keresztül az akadálytalan láthatóságról is gondoskodott. S hogy ez hétköznapi nyelvre lefordítva mit is jelent? Például azt, hogy ahol majd az átlátszó üveg helyett ilyen napelemeket alkalmaznak, akkor egy környezetbarát energiaforrás is a rendelkezésre fog állni.

Mindezt bizonyították is a kutatók: az újonnan kifejlesztett, 16 négyzetcentis átlátszó napelemmodullal sikerült feltölteni egy okostelefont a természetes napfénnyel, tehát akár egy kisméretű mobileszköz képernyője is használható energiaforrásként, feltéve, hogy ez a kijelző egyúttal átlátszó napelem is. A mostani kutatás megmutatta annak a lehetőségét, hogy átlátszó szilícium napelemeket használjanak a különféle iparágakban, például kis eszközök, épületek és autóüvegek gyártásában.

UNIST

A UNIST szakemberei azt tervezik, hogy további kutatásokat folytatnak majd annak érdekében, hogy az átlátszó napelemek kulcsfontosságú technológiává váljanak az energiaipar környezetbarát jövőjében. A kutatók a PNAS folyóiratban részletezték a fejlesztésüket.

Nézze csak: szinte biztos, hogy eddig ön is rosszul töltötte a telefonját

Nem csak azért tart ki olyan rövid ideig az okostelefonja, mert a gyárban nem raktak elég nagy akkumulátort bele. A jelenség mögött részben az áll, hogy rosszul töltjük, szinte mindannyian.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!