szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Könnyen lehet, hogy az emberiség már eltűnik a Föld nevű bolygóról, azonban egy memóriakristály még mindig tárolni fogja a teljes emberi genomot, így valójában megőrizhető az emberiség a távoli jövő számára.

Szilícium-dioxid üvegből készült, és alapvetően örökké egy körülbelül 32 négyzetcentiméteres tárolóeszköz. Akár 360 terabájtnyi információt is képes megőrizni évmilliárdokon keresztül, és oly annyira tartós, hogy ebben Guinness-rekorder (2014 óta). Ellenáll a szélsőséges körülményeknek, beleértve a fagyot, a tüzet és az 1000 Celsius-fokig terjedő hőmérsékletet. A kristály négyzetcentiméterenként akár 10 tonna közvetlen becsapódási erőnek is ellenáll, és a kozmikus sugárzásnak való hosszan tartó kitettség sem változtatja meg.

A kristályon lévő adattárolást 5D-sként emlegetik, mivel az információt a kristályos nanoszerkezetek öt különböző jellemzőjével (magasság, hossz, szélesség, tájolás, helyzet) kódolják. „Az 5D-s memóriakristály lehetőséget teremt más kutatóknak arra, hogy egy örök érvényű genomi információtárolót építsenek, amelyből összetett organizmusok, például növények és állatok helyreállíthatók, ha a tudomány a jövőben ezt lehetővé teszi” – véli Peter Kazansky, az optoelektronika professzora.

Kollegáival a Southamptoni Egyetemen nemrégiben egy ilyen 5D-s kristályra írták lézerrel az emberi genom egészét, azaz a szervezet teljes örökítő információját. Így elméletileg egy tervrajzot hagyhatnak majd a késői utódokra az emberiség visszahozásához több ezer, millió vagy akár milliárd év múlva.

A kristályt a Memory of Mankind archívumban tárolják – egy különleges időkapszulában, az ausztriai Hallstattban található sóbarlangban
Southamptoni Egyetem

A kutatók még egy vizuális kulcsot is beépítettek, hogy segítsék azok dolgát (legyen az gép vagy egy új faj), akik egykor majd feltörik a kristályt. A benne tárolt adatok sűrű síkjai felett ez a kulcs mutatja az univerzális elemeket (hidrogén, oxigén, szén és nitrogén), a DNS-molekula négy bázisát (adenin, citozin, guanin és timin) molekulaszerkezetükkel; elhelyezkedésüket a DNS kettős spiráljában, illetve azt, hogyan helyezkednek el a gének egy kromoszómában, amely azután beilleszthető a sejtbe.

Az elméletileg szót itt hangsúlyozni kell, ugyanis egyelőre még nem létezik olyan technológia, ami újra tudná teremteni az emberiséget az emberi genomból, és lehet, hogy sohasem lesz ilyen. Viszont maga a tárolási technológia fölöttébb ígéretes, és lehetnek gyakorlati hasznai. Például az, a jelenlegi digitális kor nagy részét vagy egészét megőrizzék a jövő generációi számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!