Megkapta a kínai mesterséges intelligenciát az internetes kereső, ami megdöntené a Google uralmát
Az OpenAI o1 és az Anthropic Claude 3.5-ös nagy nyelvi modellek mellett mostantól a DeepSeek R1 használata is választható opció lett a Perplexity internetes keresőben.
HVG
Egyelőre kérdés, mit lép az amerikai kormányzat az egész piacot felkavaró kínai mesterséges intelligencia, a DeepSeek által kiadott R1 megjelenésére, hiszen ha a TikTok nemzetbiztonsági aggályokat vetett fel, akkor az MI esetében ez hatványozottan igaz lehet. Az viszont már most biztos, hogy az amerikai cégek is élénken érdeklődnek a technológia iránt.
A Search Engine Journal beszámolója szerint a San Francisco-i székhelyű Perplexity AI nevű cég már be is építette a modellt a saját fejlesztésébe. A vállalat egy mesterséges intelligencia által működetett keresőmotor, ami a webes tartalmak és a nagy nyelvi modellek segítségével keresi meg a felhasználó által kért információt.
A Perplexity 2024-ben jelent meg a piacon, a keresőről pedig sokan úgy gondolják: az, amivé a Google-nek válnia kellett volna.
Egyelőre a Google a legnépszerűbb kereső a világon, azonban többen is szeretnék magukénak ezt a címet. Már több mesterséges intelligenciával dolgozó kereső- és információszerző eszköz is bejelentkezett, és bár a Google még jóval dominánsabb, azért érdemes komolyan vennie az új kihívókat. Már csak azért is, mert a felhasználók egyre gyakrabban keresnek más lehetőséget a hagyományos keresési élmény helyett.
A Pro Search nevű változat korlátlan fájlfeltöltést és képgenerálást tesz lehetővé, emellett a felhasználó kiválaszthatja, hogy melyik modellel szeretne kerestetni az interneten. Ilyen például a OpenAI által fejlesztett o1, valamint az Anthropic Claude 3.5, a lap szerint pedig mostantól már az R1 is ott van a választható lehetőségek között.
Bár a döntés kapcsán a felhasználók arról kezdtek el beszélni, hogy az adataik a kínai kommunistákhoz kerülhetnek, a keresési találatok megjelenítését pedig cenzúrázhatja a modell, Aravind Srinivas, a Perplexity társalapítója és vezérigazgatója eloszlatta ezeket a kétségeket. A szakember a LinkedInen arról írt, hogy a rendszer az amerikai és európai adatközpontokban található modellt használja. Mivel az R1 nyílt forráskódú, így semmilyen adat nem juthat el Kínába. Emellett az X-en közzétett képpel igyekezett bizonyítani, hogy a modell nem cenzúráz semmit.
Uncensored DeepSeek R1 on Perplexity pic.twitter.com/TPmHrf0xWr
Mindeközben egy újabb kínai MI bukkant fel, amit ezúttal nem egy startup cég, hanem az Alibaba adott ki. A DeepSeek mesterséges intelligenciáját nemrég mi is teszteltük, erről itt olvashat.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.