Annak idején a korai pszichológusok, köztük Sigmund Freud még azt feltételezték, hogy a nevek véletlen összekeverése a tudat alá rejtett gondolatokat fed fel. Később a hangsúly inkább a kognitív folyamatok felé tolódott el, a kutatók azt kezdték vizsgálni, hogyan befolyásolják a nevek helyes felidézésének képességét a memóriafolyamatok és a társas kapcsolatok. Ki is derítették, hogy ezek a hibák arra vezethetők vissza, hogy az agyunk hogyan kategorizálja, majd nyeri ki az információkat, azaz – ennek alapján – a nevek összetévesztése összefüggésben lehet a kognitív hanyatlással.
A floridai Rollins College kutatói azonban egészen más magyarázatot találtak, miután megvizsgáltak 1700 különböző korú férfit és nőt. Arra figyeltek fel, hogy az emberek gyakrabban keverik a családtagjaik és a barátaik nevét, azaz azokét, akik fontosak számukra. A szakemberek szerint e „kognitív hiba” hátterében az áll, ahogyan az agy kategorizálja és tárolja ezeket a neveket.
Ahogy a Memory & Cognition című szaklapban leírták, mindez közelebbről úgy képzelhető el, hogy az agy „mappákat” használ a különböző nevekhez. Az egyénhez legközelebb álló személyek nevei egy adott mappában, a távolabbi ismerősöké egy másikban tárolódnak. A kutatók úgy találták, hogy amikor valaki nevet tévesztett, akkor az a név ugyanabban a mappában volt, mint a helyes elnevezés. Ilyen általában akkor történik, ha az agy több feladatot végez, rákoncentrál az egyikre, miközben hirtelen meg kell keresnie a nevet. Ilyenkor fordulhat elő a csere, azaz a pillanatnyi hiba. Azt is kiderítették, hogy az anyukák a leginkább hajlamosak a névkeverésre, illetve hogy a helytelen és helyes név közötti fonetikai hasonlóságnak is fontos szerepe van a tévesztésben.
Még meglepőbb volt az a megfigyelés, hogy még a háziállatok nevével is előfordulhat ilyesfajta keverés, de arra is fényt derült, hogy ez csak a kutyák esetében van így. A tudósok ezt azzal magyarázzák, hogy egyes kutyatulajdonosok éppúgy törődnek kedvenceikkel, mint emberi szeretteikkel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.