szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A fúzió és a hasadás előnyeit egyesítő hibrid erőmű építését tűzte ki célul Kína, mely az ország várakozásai szerint az évtized végére már működésbe is léphet.

A Hszinghuo (Xinghuo) nevű erőművet állítólag 27,6 milliárd dollárnak megfelelő összegből építik meg egy közép-kínai tudományos szigeten. Mint a South China Morning Post kifejti, ez lehet az első nukleáris-fúziós erőmű, mely mindkét technológia előnyeit kiaknázza.

A nukleáris fúzió egy olyan folyamat, amikor kettő vagy több könnyű atommag egyesül, létrehozva egy nehezebb atommagot, miközben elképesztő mennyiségű energia szabadul fel. Ez a folyamat hajtja a Napunkat is, és bár vannak kísérletek arra, hogy a Földön is alkalmazni lehessen energiatermelésre, egyelőre a fúziós erőművek csak a lehetséges jövőt jelentik.

Ezzel szemben a maghasadás úgy termel energiát, hogy nehéz atommagokat hasít más atommagokká, miközben energia keletkezik. Ez már széles körben használt, ám az atomerőművek megítélése eléggé vegyes, például az elhasználódott nukleáris fűtőelemek nehézkes tárolása miatt – jegyzi meg a Gizmodo.

Sikerült megoldani a fúziós reaktorok egy nagy problémáját, közelebb került a korlátlan energia

Amerikai kutatók két olyan megoldást javasolnak a fúziós reaktorok kialakítására, ami segíthet megóvni őket a rendkívül magas hőmérséklet káros hatásaitól.

A kínai hibrid erőmű a tervek szerint 100 megawatt energiát tud majd folyamatosan termelni, és már zajlik a környezeti hatásvizsgálata. A létesítmény a példátlan, 30-as Q-értéket is átlépheti. Ez mutatja a fúziós erőművek hatásfokát, azaz azt, hogy a külső fűtéshez képest az adott pillanatban mennyi fúziós eredetű hőenergia termelődik.

Viszonyításképp: a Franciaországban épülő ITER kísérleti reaktora 10 feletti Q-értéket tűzött ki célként. A hibrid kínai erőmű a fúziós reakció során keletkező, nagy energiájú neutronokat használja arra, hogy a környező anyagokban hasadást indítson el. Ezzel tudja növelni az energiatermelést, és potenciálisan csökkenti a nukleáris hulladék mennyiségét is.

A Hszinghuo lehet az első ilyen hibrid projekt a világon, melyet úgy terveztek, hogy egyesítse a két módszer erősségeit, és így termeljen energiát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!