szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Már több mint 70 alkalommal közelítette meg a Jupitert a NASA Juno űrszondája, most azonban kétszer is beütött a baj: az eszköz váratlanul biztonsági módba lépett két alkalommal is.

Még 2016 júliusában állt pályára a NASA Juno űrszondája a Jupiter körül, azzal a céllal, hogy felmérje a bolygó mágneses mezejét. A szonda azóta számos látványos, valamint hasznos fotót küldött haza a Földre a Jupiterről, ezeket itt találja.

Nemrégiben azonban porszem került a gépezetbe, és egy megközelítési kísérlet során váratlanul biztonsági módba kapcsolt a Juno. A Gizmodo kifejti: a szonda 71. alkalommal közelítette meg a Jupitert április 4-én, amikor két alkalommal is egyfajta „elővigyázatossági” módba váltott, már a bolygó mellett elhaladva.

Hogy mi váltotta ki ezt, nem ismert, de a NASA szerint akkor történhetett a probléma, amikor a Juno átrepült a Jupiter sugárzási övén. A leállások alkalmával minden nem létfontosságú funkció üzemen kívül volt, így a tudományos műszerek is.

A Juno újraindította a számítógépét, az antennáit pedig a Föld felé irányította, így sikerült újból kapcsolatot létesíteni vele. Egy űrjármű akkor lép ilyen biztonsági módba, amikor a rendszerei valamilyen anomáliát észlelnek – ezt még nyomozzák a mérnökök. Azt ugyanakkor hangsúlyozza a Gizmodo, hogy a Jupiter mágneses mezeje 20 000-szer erősebb, mint a Földé – és a Naprendszerben is a Jupiteré a legerősebb.

Az Európai Űrügynökség (ESA) szerint a Jupiter magnetoszférája csapdába ejti a töltött részecskéket, ezt követően pedig úgy gyorsítja fel őket, mint egy részecskegyorsító. Ez a részecskeáramlás a Jupiter egyenlítője körüli, fánk alakú sugárzási övekben a legerősebb. A Juno érzékeny tudományos műszereit ezért egy 180 kilogrammos titánkamra védi a sugárzástól.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!