Áttörés a CERN-ben: sikerült aranyat csinálni az ólomból
Nagyon kevés arany nagyon rövid időre, de ez így is nagyon nagy siker – komoly eredményről számolt be a CERN, melynek során ólmot sikerült arannyá „változtatni”.
HVG
Aranyat előállítani ólomból? Elsőre lehetetlennek tűnhet, pedig a tudósok most megcsinálták. Igaz, kellett hozzá egy hadronütköztető, és az egész csak a másodperc tört részéig tartott – de ez így is óriási siker.
A bravúrt az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) Nagy Hadronütköztetőjével (LHC) érték el, és a kísérlet során szubatomi – tehát az atomoknál is kisebb – részecskéket zúztak össze elképesztő sebességgel, hogy az ólom fizikai tulajdonságait manipulálni tudják. A végeredmény: arany.
Mint az Engadget kiemeli, a hadronütköztetőt gyakran vetik be ólomionok ütköztetésére, hogy egy nagyon forró, sűrű anyagot hozzanak létre, ami rendkívül hasonló ahhoz, amit az ősrobbanást („Nagy Bummot”) követően figyeltek meg a világegyetemben.
A kutatók ilyen elemzést végeztek, amikor megfigyelték, hogy bizonyos „majdnem-találatok” következtében az ólommagok protonokat és neutronokat veszítettek. Az ólomatomok csak hárommal több protonnal rendelkeznek az aranyatomoknál, tehát bizonyos esetekben az LHC hatására az ólomatomok pont annyi protont adhatnak le a másodperc tört része erejéig, hogy aranyatommá alakuljanak – mielőtt egy csomó részecskére hullanának szét.
A CERN kutatói bizonyítékot találtak az antihiperhélium-4 nevű részecske létezésére, ami az eddigi legnehezebb és egyúttal legbonyolultabb összetételű antianyag, amivel találkoztak.
A CERN közlése szerint a 2015 és 2018 között végzett kísérletekkel mindössze 29 pikogrammnyi aranyat sikerült előállítani, bár a szakembereket már ez is megdöbbentette. A legújabb vizsgálatok során, köszönhetően az LHC folyamatos fejlesztésének, már dupla ennyit sikerült előállítani – de még ez is trilliószor kisebb mennyiség, mint ami egyetlen arany ékszerhez szükséges lenne. Ráadásul nem is létezik sokáig.
A kutatókat természetesen nem a meggazdagodás reménye hajtja – inkább csak szeretnék jobban megérteni ezt az átalakulást.
Katonai diadal kapujában áll Izrael, ám az Irán ellen indított támadása csak akkor lehet tartós siker, ha a teheráni teokratikus rezsim összeomlik, vagy sikerül megsemmisíteni a perzsa állam atomkapacitását.