szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Norvég kutatók szerint a műanyagban lévő vegyi anyagok olyan hatással vannak a szervezetre, mint a kávé, de annál sokkal gyorsabban lépnek működésbe.

Rengeteg vizsgálat szól arról, hogy a kávé, a fizikai aktivitás vagy épp a képernyő előtt töltött idő miként képes befolyásolni az ember biológiai óráját és azt, hogy mikor, mennyit és milyen minőségben alszik. Úgy tűnik azonban, hogy nemcsak ezekre a tényezőkre kell odafigyelni, ha fontos az egészséges alvás.

A Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem tudósai a vizsgálatuk során azt találták, hogy a bútorokban és a gyerekjátékokban található vegyi anyagok befolyásolhatják az alvás minőségét. A műanyagokban lévő anyagok megzavarhatják a cirkadián ritmust, és akár 17 perc késést is okozhat a belső biológiai órának. Ez növelheti az alvászavarok és egészségügyi problémák, például a cukorbetegség és a rák kialakulásának kockázatát. Az erről szóló tanulmány az Environmental International című tudományos lapban jelent meg.

A test belső órája, vagyis a cirkadián ritmus határozza meg az alvás-ébrenlét ciklusát. Ez a ciklus nagyjából 24 órás, ami azt jelenti, hogy a szervezetnek össze kell ezt hangolnia a valós idővel, ami 12–18 perc „átállítást” jelent. Ezt a környezeti változók segítségével állítja be a szervezet.

A fény – vagy annak hiánya – az elsődleges ilyen időzítő tényező, de a testmozgás és az étkezés is szerepet játszik benne. Ezért tanácsolják a szakemberek, hogy ne igyunk kávét lefekvés előtt, ezért segíthet a testmozgás megfelelő időzítése semlegesíteni a jetlag hatásait, és ezért lehet a szundizás valójában rossz ötlet.

63%-kal növeli az álmatlanság esélyét, 24 perccel rövidíti az alvást – mi az?

Ne vigye magával az ágyba a mobilját: egy friss vizsgálat szerint durván rontja az alvásminőségét, ha még nyomkodja, mielőtt lehunyná a szemét.

A vizsgálat során a tudósok egy PVC orvosi etetőcsőből és egy poliuretán hidratáló tasakból – ami népszerű a túrázók, futók és kerékpárosok körében – vontak ki vegyi anyagokat, és megfigyelték azok hatását az emberi sejtekre.

A kutatókat különösen az érdekelte, hogy a vegyi anyagok milyen hatással voltak az adenozinreceptorra, egy G-proteinhez kapcsolt receptorra, amely a cirkadián ritmus szabályozásáért felelős jeleket továbbítja. Lényegében ez jelzi a testnek, hogy mikor kell felébrednie.

A The Guardian beszámolója szerint a tudósok azt találták, hogy a vegyi anyagoknak való kitettség gátolja a receptor jeltovábbító képességét. Ez egy olyan késleltetést okoz, amely 9-17 perccel zavarhatja meg a belső biológiai órát attól függően, hogy milyen volt az anyagoknak való kitettség. A tanulmány szerzői a vegyi anyagok hatását a koffeinéhez hasonlítják, bár a kettő eltérő módon éri el ezt.

+15 perc alvás is komoly jelentőséggel bír a serdülőknél, segíthet megvédeni az agyukat

Brit és kínai kutatók közösen vizsgálták meg 3222 serdülőkorú gyerek alvási szokásait, és azt találták, hogy annál jobban teljesítenek a diákok, minél többet alszanak.

Martin Wagner, a tanulmány szerzője szerint a vegyi anyagok hatása nem olyan erős, mint a kávéé, de gyorsabban hatnak a sejtfolyamatokra, mint a kávé a hormonokra. És bár ezeknek a vegyi anyagoknak a teljes hatása a szervezetre nem ismert, szerinte jelentős lehet. „Bár azt mondhatnánk, hogy csak 15 perc eltérésről van szó, ami nem sok, egy olyan szigorúan működő óra esetében, mint a szervezeté, ez igen jelentős hatás” – mondta Wagner.

A tudósok szerint érdemes lenne egy nagyobb vizsgálatot is elvégezni, és pontosabban mintázni azt, mi történik, ha egy kioldódó vegyi anyag kerül be a szervezetbe. Ugyanakkor hangsúlyozták, az eredmény ismét megerősíti, hogy a műanyagok milyen súlyos hatást gyakorolnak az egészségünkre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!