63%-kal növeli az álmatlanság esélyét, 24 perccel rövidíti az alvást – mi az?
Ne vigye magával az ágyba a mobilját: egy friss vizsgálat szerint durván rontja az alvásminőségét, ha még nyomkodja, mielőtt lehunyná a szemét.
HVG
Minél több időt tölt valaki a képernyő előtt, már az ágyában, annál nagyobb valószínűséggel számol be álmatlanságról és alvászavarról – erre mutatott rá egy 45 000 diák bevonásával készült norvég felmérés.
A BBC által összegzett eredmények alapján minden óra képernyőidő 63 százalékkal növelte az álmatlanság kockázatát, és 24 perccel csökkentette az alvásidőt.
A kutatók egy 2022-ben, 18 és 28 év közötti fiatalok körében végzett, országosan reprezentatív norvég felmérés alapján készítették el a tanulmányt. Gunnhild Johnsen Hjetland, a norvég közegészségügyi intézet munkatársa, a Frontiers tudományos folyóiratban közzétett publikáció vezető szerzője szerint a tevékenység típusa kevésbé van hatással az alvásminőségre, mint a képernyő előtt töltött idő úgy általában.
A résztvevőket arról kérdezték, pörgették-e közösségi médiát, miután ágyba mentek, valamint hogy milyen tevékenységet végeztek a készülékükön. Az opciók között volt a filmnézés, a már említett közösségi média, az internet böngészése, és a játék is. Több további kérdést is kaptak még a képernyőidejükről, valamint az alvásminőségükről is.
Az alvás maga a pihenés, amikor a szervezet is regenerálódik – úgy tűnik azonban, hogy ez nem teljes egészében igaz. Egy friss kutatás ugyanis rávilágított, hogy az agy még ilyenkor is meglepően aktív marad, legalábbis erre lehet következtetni a pupilla változásaiból.
Ugyan a vizsgálat összefüggést talált a képernyőhasználat és az alvászavarok között, a kutatók szerint ez nem jelenti azt, hogy ez az ok áll a problémák mögött. A tanulmány ugyanis nem alkalmas ok-okozati összefüggés feltárására, tehát például arra, hogy valóban a képernyőhasználat járult-e hozzá az álmatlansághoz. Az önbevalláson alapuló vizsgálat pedig torz lehet.
A szakemberek azt javasolják, mielőtt ágyba menne, tegye le a mobilját, és ekkor már csak pihentető tevékenységeket végezzen, kialakítva valamilyen rutint is.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.