szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit és kínai kutatók közösen vizsgálták meg 3222 serdülőkorú gyerek alvási szokásait, és azt találták, hogy annál jobban teljesítenek a diákok, minél többet alszanak.

Az alvással kapcsolatban több dolgot is megállapított már a tudomány. Egyrészt, hogy az alvás minősége létfontosságú a jó egészséghez, másrészt, hogy bár a serdülőkor fontos időszak az agy fejlődése szempontjából, a tinédzserek mégsem alszanak eleget. Egy új kutatás friss betekintést nyújt abba, hogy mindez hogyan kapcsolódik össze.

A Science Alert beszámolója szerint kínai és brit kutatók 3222, 9 és 14 év közötti serdülő adatait vizsgálta át, és három csoportra osztotta őket:

  • a legrosszabb alvási szokásokkal rendelkezőkre (átlagosan 7 óra 10 perc éjszakánként),
  • a legjobb alvási szokásokkal rendelkezőkre (7 óra 25 perc),
  • és a kettő közöttiekre (7 óra 21 perc).

Bár a tanulmányi eredmények tekintetében nem volt nagy különbség a csoportok között, a legjobban alvók észrevehetően jobban teljesítettek az olvasással, a problémamegoldással és a koncentrációval kapcsolatos teszteken a legkevesebbet alvókhoz képest.

„Annak ellenére, hogy az alvás mennyiségében a csoportok között viszonylag kicsi volt a különbség – alig több mint negyedóra a legjobb és legrosszabb alvók között –, mégis látható különbségek vannak az agy szerkezetében és aktivitásában, valamint abban, hogy mennyire jól teljesítettek a feladatokban” – árulta el a lapnak Barbara Sahakian, a Cambridge-i Egyetem tudósa. A vonatkozó publikáció a Cell Reports című tudományos lapban jelent meg.

A kutató szerint mindez rávilágít arra, mennyire fontos az alvás minősége ebben a kritikus életszakaszban.

63%-kal növeli az álmatlanság esélyét, 24 perccel rövidíti az alvást – mi az?

Ne vigye magával az ágyba a mobilját: egy friss vizsgálat szerint durván rontja az alvásminőségét, ha még nyomkodja, mielőtt lehunyná a szemét.

A tanulmányból kiderült, az éjszakánként legtöbbet alvó fiatalok csoportjánál figyelték meg a legnagyobb agytérfogatot, a legalacsonyabb pulzust és a legmagasabb agyi konnektivitást a többi csoporthoz képest.

A kutatók szerint aggasztó, hogy a fiatalok többsége a legrosszabb alvásadatokkal rendelkező csoportba tartozott: ez tette ki a résztvevők 39 százalékát. A középső csoportba a résztvevők 24 százaléka került, míg az alvás terén a legmagasabb pontszámot elért csoportba a gyerekek 37 százaléka esett bele.

A lap megjegyzi: a kutatás ugyan nem elegendő az ok-okozati összefüggés bizonyítására az alvás és az agyműködés tekintetében, a csoportok közötti pedig nem voltak jelentős kognitív különbségek, de más hasonló tanulmányokkal együtt további bizonyítékokat szolgáltat arra, hogy a fiatalok agyát védheti az alvás, és, hogy minden perc számít.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!