szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Sikeres tesztrepüléseket hajtott végre a Pentagon megrendelésére készülő Talon-A2 hiperszonikus légi jármű, amit a Stratolaunch fejleszt.

Két hiperszonikus repülést hajtott végre újrafelhasználható járművével egy kaliforniai startup – írja a Gizmodo. A Stratolaunch eszköze, a Talon-A2 lett az első drón, ami el tudta érni a hangsebesség ötszörösét (Mach 5).

A szerkezet gyártója a Pentagon számára végzett tesztrepüléseket, ezek során érte el az említett sebességet. Az első repülésre 2024 decemberében, a másodikra 2025 márciusában került sor. A gép egyelőre egy prototípus, melyet a Csendes-óceán felett engedett szabadon egy Roc – mely a világ jelenlegi legnagyobb repülőgépe.

A Talon-A2 a Roc szárnyának középső részén
Stratolaunch

A repülőgép a hasára rögzített Talon-A-prototípussal szállt fel, mely aztán a levegőben levált róla, önálló repülést végzett, majd le is szállt a Vandenberg légierőbázison. Mint a Gizmodo felidézi, a Stratolaunch a 2011-es megalapításakor a Roc segítségével szeretett volna az űrbe juttatni egy rakétát, ám az alapító, Paul Allen 2018-as halálát követően irányt váltott a cég. Innentől már hiperszonikus járművek fejlesztése került a fókuszba, és 2021-ben a Pentagonhoz tartozó rakétavédelmi ügynökséggel is szerződést kötöttek.

Nyers erő: beindította a Concorde utódjaként emlegetett repülőgép hajtóművét a NASA (videó)

Ugyan a 2024-es, első tesztrepülés meghiúsult, de az amerikai űrhivatal már javában teszteli az X-59-et, és erről most egy videót is kiadtak.

Ennek célja, hogy tesztkörnyezetet dolgozzanak ki a hiperszonikus fenyegetésekkel szemben. A Talon-A1 első tesztrepülése 2024 márciusában történt, de ekkor a Mach 5-öt még nem sikerült elérni. Ez még nem is volt újrahasználható – a Talon-A2 azonban már igen, és ez érte el a célul kitűzött sebességet is.

A jövőbeni változatok már hasznos terhet is képesek lesznek magukkal vinni hiperszonikus sebességgel, de dolgoznak egy nagyobb tesztjárművön is Talon-Z néven. Készül továbbá egy Black Ice nevű űrrepülő is, ami a hasznos teher mellett embereket is szállíthatna a Föld körüli pályára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!