Magyar kutatók fotóztak le egy különleges kettős csillagrendszert
A kutatók már egy ideje észrevették, hogy sok csillag párban jár, olyan kettős vagy többes rendszereket alkotva, amik tagjai egymás körül keringenek. De hogy hogyan néznek ki és működnek ezek a különleges rendszerek, az eddig nem volt ismert – a válaszhoz egy nemzetközi kutatócsoport került közelebb, amit Varga József, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) munkatársa vezetett.
HVG
A fiatal csillagokat körülvevő korongok általában többé-kevésbé szabályos gyűrűkből állnak, azonban az utóbbi pár évben egyre több korongban fedeztek fel aszimmetrikus alakzatokat, például kifli alakú csomókat és spirálkarokat.
A T CrA – mely a déli égbolt egyik fiatal csillaga, amit sok por és gáz vesz körül – korongja azért különleges, mert két különálló gyűrűből áll, amelyek nem azonos síkban vannak (mint a Szaturnusz gyűrűi), hanem egymásra merőlegesek. A kutatók ezt úgy magyarázták, hogy lehet a T CrA rendszerben még egy csillag, amely felelős a korong kettészakadásáért, és a fősíkra merőleges köztes korong létrejöttéért. Mindeddig azonban nem sikerült rábukkanni a rejtőzködő kísérőre.
Akár a Földre veszélyes, de eddig nem azonosított objektumokat is felfedezhet a hamarosan szolgálatba álló Rubin Obszervatórium. Most egy kutatócsoport számszerűsítette, mekkora jelentősége lehet a minden korábbinál jobb teleszkópnak.
Egy új, az arXiv preprint szerveren elérhető tanulmányban Varga József vezetésével – és több CSFK-s kutató együttműködésével – egy nemzetközi kutatócsoport fedte fel a T CrA „sötét titkát”. Miután az Európai Déli Obszervatórium mind a négy óriástávcsövét ráirányították a T CrA-ra, a kutatók az eddig legnagyobb felbontású, legélesebb képet hozták létre a rendszerről. A képen jól látszik a központi csillagot körülvevő poros korong, azonban attól nyugati irányban (23 Csillagászati Egység távolságban) feltűnik egy másik forrás.
A T CrA rendszer képe a VLTI/MATISSE adatai alapján. A kép a csillagok körüli por infravörös hősugárzását mutatja. Az eddig is ismert forrás a T CrA A, míg az újonnan felfedezett társcsillag a T CrA B.
HUN-REN CSFK
A kutatást végző szakemberek szerint ez a T CrA régóta keresett kísérője, a T CrA B, illetve az azt körülvevő 300–500 Celsius-fok hőmérsékletű por. A társcsillag ugyanabban az irányban található, mint a köztes korong, azt valószínűsítve, hogy azonos síkban vannak. Ez megerősíti azt a korábbi elképzelést, hogy a fősíkra merőleges pályán keringő kísérő gravitációs hatása szétszakította a korongot, és létrehozta vele azonos pályasíkban a köztes korongot.
A T CrA rendszer vázlatos rajza a legújabb eredmények alapján.
HUN-REN CSFK
Ez a felfedezés rávilágít arra, hogy milyen komplex a fiatal kettőscsillagok környezete. Mint a HUN-REN közleménye hangsúlyozza: a T CrA B keringési pályájának pontos ismerete nagyon fontos lenne ahhoz, hogy csillagoknak a koronggal való kölcsönhatását részletes hidrodinamikai szimulációkkal teszteljék. Ezért a kutatócsoport tovább folytatja a T CrA megfigyelését, hogy megállapítsák a kísérő pályáját.
A tudósok szerint a fiatal csillagokat körülvevő poros korongokban bolygók keletkeznek, melyek megfigyelése nagyon fontos annak megértéséhez, hogyan alakult ki a Föld és a Naprendszer többi bolygója.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.