Egy magyar gimnazista is fel fog szállni az orosz atomjégtörő hajóra, ami meg sem áll az Északi-sarkig

Augusztusban indul útnak a Roszatom nemzetközi északi-sarki expedíciója, az atomjégtörő fedélzetén 21 ország középiskolás diákjai utaznak majd; Magyarországot a budapesti Könyves Kálmán Gimnázium tanulója, Dezséri Enikő képviseli – közölte az orosz atomenergetikai vállalat.

  • MTI MTI
Egy magyar gimnazista is fel fog szállni az orosz atomjégtörő hajóra, ami meg sem áll az Északi-sarkig

Az expedícióban a Tudás jégtörője elnevezésű tudományos ismeretterjesztő projekt többfordulós feladatmegoldó versenyének győztesei vesznek részt.

Az utolsó, harmadik megmérettetésen videós prezentációt kellett készíteniük a versenyzőknek arról, hogyan változtathatják meg a nukleáris technológiák az életet a saját országukban. Dezséri Enikő a globális felmelegedés és a termőterületek csökkenése kapcsán a vertikális növénytermesztésről mint lehetséges megoldásról beszélt, amit üvegházakban, termőföld nélkül, ellenőrzött körülmények között végeznek, a szükséges energiát pedig az atomerőművek biztosíthatják. A magyar győztes kitért az atomenergia szerepére az űrkutatásban is. A nemzetközi zsűri az értékelés során a tartalom aktualitása mellett az eredetiséget és a kreativitást is díjazta.

A Tudás jégtörője tudományos és oktatási projektet az Atomenergetikai Információs Központok Hálózata szervezi a Roszatom állami vállalat támogatásával. Célja a természettudományok és a nukleáris ipar technológiáinak népszerűsítése, a tehetséges diákok felkutatása és támogatása, képességeik fejlesztése és pályaorientációjuk elősegítése. A projekt kezdete óta több mint 350 diák vett részt a Roszatom sarkvidéki expedícióin. Tavaly Magyarország képviseletében Varga Levente, a Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulója járt az Északi-sarkon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Cikkünk nyitóképe illusztráció, a Roszatom Arktika nevű atommeghajtású jégtörője látható rajta.