Állati nagy segítség, avagy ez az a helyzet, amikor a hajlékony gerinc kifejezetten előnyös
Az aknakereső patkány mellett az ember vidáman dolgozó állati segítői közé tartozik a mézkalauz vagy a szőlőt védő indiai futókacsa is.
Az aknakereső patkány mellett az ember vidáman dolgozó állati segítői közé tartozik a mézkalauz vagy a szőlőt védő indiai futókacsa is.
Nem mindig van időnk és lehetőségünk személyesen találkozni a barátokkal, szerencsére az interneten ennek sincs akadálya, többféle találkozási lehetőség is a rendelkezésünkre áll. Például az alábbi virtuális társalgó.
Összegyűjtöttük egy cikkbe a hét legérdekesebb, legolvasottabb technológiai és tudományos témáit.
Az elmúlt 15 évben nagyjából a harmadára csökkent a francia erdők szén-dioxid-elnyelő képessége – hívta fel a figyelmet a Citepa kutatóközpont.
Az amerikai TIME magazin idén is összeállította az év 200 legjobb találmányának listáját. A felsorolásból nem hiányozhatnak azok az innovációk sem, amelyek a szépségipart reformálják meg. Nézzük most az újdonságokat, melyekkel szebbé tehetők a mindennapok.
Az eddig ismertnél jóval több római erődítmény volt egykoron a Közel-Keleten, ami megcáfolja a terület funkciójával kapcsolatos eddigi elméleteket. A történelmet két hidegháborús műhold segít most újraírni.
A közösségi média népét, valamint a szaksajtót is megosztja az Apple legújabb terméke, melynek fő vonzereje elvben az, hogy olcsóbb, mint a csúcsváltozat. Ez igaz, azonban olyan dolgon is spórolt az Apple, mely a legtöbb, támogatott iPadbe be van építve.
Az akkumulátorok nem örökre szólnak, használati idejük véges. A MacBookok esetében sincs ez másképp, azonban egyszerű módja van annak, hogy tisztában legyünk azzal, mikor jön el a csere ideje.
Olyan MI-alapú szolgáltatással állt elő a Podcastle, mellyel a legegyszerűbb eszközökkel is professzionális, stúdióminőségű hangsávokat lehet készíteni – a háttérzajt is képes kiszűrni a felvételből.
A svájci Nagy Hadronütköztetőnél 54 milliószor kisebb az az eszköz, amit német kutatók fejlesztettek ki. Persze nem is olyan erős, de ez nem is baj: gyógyításra éppen így lehet alkalmas.
Négy érdekes, fontos fejlesztést is beválasztott a virtuális és kiterjesztett valóságra (VR, AR) alapozó megoldások közül az idei év legfontosabb találmányainak 200-as toplistájára az amerikai TIME magazin.
Újonnan fejlesztett enzimek segíthetnek felszabadítani a biomasszának szánt növényekben a cukrot, mely végső soron segíthet több bioüzemanyag előállításában.
A rendszeres szex hozzájárulhat a magas vérnyomásban szenvedők egészségének javulásához, illetve a hosszabb élethez – vonták le a következtetést kínai kutatók egy olyan vizsgálatból, amelybe valamivel több mint 4500 résztvevőt vontak be.
Több bizonyíték alapján is sejteni vélik, de csak feltételezések szintjén és információmorzsákból sikerült eddig felépíteni, hogy mégis mi mindenre lehet képes az állítólag 1980-as/90-es években fejlesztett amerikai felderítő gép, melyet Aurora és SR-91 Aurora néven egyaránt emlegetnek.
Egyre súlyosabb problémát jelentenek a kórházi fertőzések és a mögöttük álló szuperbaktériumok Magyarországon, de tulajdonképpen szinte mindenütt a világon. Ezért is ad reményt amerikai kutatók kísérleti vakcinája, amelyet nyolc különböző típusú szuperbaktérium kivédésére terveztek.
A vezeték nélküli töltési technológiák csúcsa az lesz, amikor majd semmilyen töltőpadra nem kell rárakni az eszközt, az akár a zsebünkben is töltődik, míg mi otthon vagyunk – ehhez kerülhettünk most közelebb, köszönhetően a finn Aalto Egyetem mérnökeinek.
1823. november 3-án írta meg Bolyai János a magyar tudománytörténet leghíresebb levelét, melyben közölte apjával, Bolyai Farkassal, „hogy semmiből egy ujj, más világot teremtettem”. Ezzel a teremtéssel lépett át a geometria az ókorból a jelenünkbe. A szemmel látható világ leírását megalapozó eukleidészi geometriát ekkor váltotta fel az abszolút geometria, amely lehetővé tette a relativitáselméletet és a világmindenség magasabb rendű megismerését. Úttörő munkásságát csak jóval halála után ismerték fel. Idehaza különösen. Főművét, a latin nyelvű Appendixet előbb fordították le olaszra, angolra és franciára, mint magyarra.