szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy érdekes, fontos fejlesztést is beválasztott a virtuális és kiterjesztett valóságra (VR, AR) alapozó megoldások közül az idei év legfontosabb találmányainak 200-as toplistájára az amerikai TIME magazin.

SurgicalAR

Ha a virtuális- és kiterjesztett valóság alkalmazási területei közül az egyik legizgalmasabb az orvoslás. A New York-i székhelyű Medivis a SurgicalAR nevű megoldása a sebészek számára lehet óriási segítség: az orvosoknak műtét közben vagy a monitort kell figyelniük, vagy a beteget, a Medivis azonban egy viselhető eszköz segítségével egyesíti ezt a kettőt. Miközben az orvos a beteget műti, a legfontosabb információkat a szeme elé, a beteg testére vetíti a készülék, így sokkal gyorsabban és könnyebben lehet majd elvégezni olyan bonyolult beavatkozásokat, mint például egy agydaganat eltávolítása. Az eszközt a daganatos betegek gyógyítására létrehozott houstoni MDAnderson Cancer Centerben már használják is az orvosok.

Apple Vision Pro

A felsorolásból természetesen nem maradhat ki az Apple nyáron bemutatott újdonsága, a Vision Pro szemüveg. Az iPhone 2007-es bemutatása óta ez lehet a vállalat legnagyobb dobása.

A bemutatón viszonylag sokat elmondtak és meg is mutattak a 2024 elején érkező Vision Pro szemüvegről – ide kattintva olvashat róla –, de a lényeg az alábbi videóból is kiderül.

Sightful Spacetop

Néhány évvel ezelőtt Tamir Berliner és Tomer Kahan, két izraeli fejlesztő otthagyta a Magic Leap nevű, AR-szemüveget fejlesztő céget, hogy saját vállalkozásukkal, a Sightfullal a szélesebb közönség számára is elhozzák a kiterjesztett valóságot.

Első eszközük Spacetop lett: egy olyan virtuális számítógép, amelynek 100 colos kijelzője azonnal megjelenik, ha a felhasználó felteszi a szemüveget. Az eszközt vezeték nélküli billentyűzet és egy trackpad segítségével lehet vezérelni. A boltok polcaira valamikor 2024-ben kerülhet fel, de egy szűk kör már teszteli a fejlesztést.

Hologram Zoo

Ausztráliában nyitotta meg a kapuit a Hologram Zoo nevű hely, és pontosan az, amit a neve is takar: egy olyan állatkert, ahol állatok helyett a hologramjaik vannak. Bruce Dell, a Hologram Zoo vezetője szerint azzal, hogy egy hatalmas gyárat épített, és minden fejlesztést házon belül végeznek el, sikerült a korábbi költségeket 95 százalékkal mérsékelni, miközben az élmény megmaradt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!