szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre súlyosabb problémát jelentenek a kórházi fertőzések és a mögöttük álló szuperbaktériumok Magyarországon, de tulajdonképpen szinte mindenütt a világon. Ezért is ad reményt amerikai kutatók kísérleti vakcinája, amelyet nyolc különböző típusú szuperbaktérium kivédésére terveztek.

Néma gyilkosként lapulnak a kórházak falai között az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumok, és sajnos az általuk okozott kórházi fertőzések száma Magyarországon is meredeken nő. Nem vagyunk azonban egyedül, a The Lancet orvosi folyóiratban megjelent tanulmány szerint a szuperbaktériumok becslések szerint legalább 1,27 millió embert öltek meg világszerte csak 2019-ben. A szuperbaktériumok óriási aggodalomra adnak okot, mivel ellenállnak a rutinműtétek vagy kezelések során használt antibiotikumoknak, és az orvosok is tehetetlenek velük szemben.

Mi lenne, ha nem a fertőzéseket próbálnák gyógyítani, hanem eleve lehetetlenné tennék ezeket, például védőoltással – tette fel a kérdést a Dél-Kaliforniai Egyetem kutatócsoportja. Olyan kísérleti vakcinát fejlesztettek, amellyel nyolc különböző szuperbaktérium támadása is kivédhető.

Míg a hagyományos vakcinák specifikus kórokozókat céloznak meg, ez az új megközelítés felerősíti a szervezet veleszületett védekező mechanizmusait, átmenetileg fokozott készenlétbe helyezi az immunrendszert a veszélyes betolakodók ellen.

Ahelyett, tehát, hogy antitesteket termeltetne, az Science Translational Medicine orvosi folyóiratban bemutatott új oltóanyag makrofágokat tölt fel – immunsejteket, amelyeket természetesen úgy terveztek, hogy elnyeljék és semlegesítsék a baktériumokat és gombákat. Ez a mechanizmus szélesebb védőpajzsot kínál a potenciális betolakodók ellen.

„Megoldásunk nagyon különbözik az új antibiotikumok kifejlesztésétől" – mondta el a vakcinával foglalkozó tanulmány vezető szerzője, hozzátéve, hogy oltóanyaguk a páciens valójában a saját immunrendszerének a segítségével küzd a különböző szuperbaktériumok ellen, ami egy merőben új megközelítés.

FlickrReal Group Photos

A szuperbaktérium ellenes védőoltás három összetevőt tartalmaz. Ezek közül kettőt már használnak az FDA (az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) által jóváhagyott vakcinákban. A harmadik egy gombadarab, amely gyakran megtalálható az emberi bőrön – ez segít kiváltani az immunválaszt.

Az egereken végzett előzetes tesztek során az egydózisú vakcina gyors hatékonyságot mutatott: egy napon belül védelmet nyújt, és akár egy hónapig is megőrzi védelmet. Így tehát a kórházi tartózkodás kezdetén beadható a betegeknek, és megóvja őket a fertőzéstől. Biztató, hogy a későbbi adagokkal meghosszabbítható a védekezés.

Valószínűsíthető persze, hogy ezt az oltást sem lehet majd beadni minden kórházba kerülő személynek, biztos lesznek olyan betegek, akiknek nem javasolt az immunrendszer ilyen módon történő aktiválása.

A kutatók létrehoztak egy startupot, hogy folytassák oltóanyaguk fejlesztését. Már tárgyalást folytatnak oltóanyaggyártókkal, köztük az AstraZenecával. A következő lépés egészséges önkénteseken végzett klinikai vizsgálat az ideális adag meghatározására és az oltás biztonságosságának megerősítésére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!