szerző:
Bokros Lajos
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem a baloldali populizmus folytatására, hanem egy 500 napos válságkormányzásra és egy olyan új választójogi törvény megalkotására van szükség, amelyik már 2016-ban lehetővé tenné az ismét szabad és egyenlő esélyű választásokat – véli új pártjának elnökeként az Európai Parlament képviselője, abban a sorozatunkban, amelyikben a jövő évi választás lehetséges szereplőit szólaltatjuk meg.

Az eddig megjelent írások:

Együtt 2014-PM: Szigetvári Viktor: 2014 és egy népszerű félreértés

Demokratikus Koalíció: Bauer Tamás: 2014 tétje

Szeptember 20-án, pénteken hirdettük meg a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) politikai stratégiáját. Ennek egyik fontos eleme a jövő évi magyar országgyűlési és európai parlamenti választásokat megelőző szövetségkeresés és pártközi együttműködés.

A MoMa abból indul ki, hogy a 2014-ben esedékes választások a Fidesz vezette kormányzat már több mint háromévi hihetetlen mértékű pusztítása nyomán népszavazássá egyszerűsödik: akarja-e a magyar társadalom a Fidesz további kormányzását, vagy sem. Ezt alátámasztja a tudatosan eltorzított választási rendszer, ami a jelenlegi kormánypárt legyőzését kizárólag a demokratikus ellenzék teljes körű összefogása esetén teszi lehetővé.

A MoMa megítélése szerint hazánk nem bír ki még négy év fideszes rombolást, ezért nemzeti sorskérdés súlyával adódik a feladat, a jelenlegi kormány leváltása. Az egyfordulós választás, a viszonylagos többséggel megnyerhető választókerületi mandátum elemi erővel szorítja a mai demokratikus ellenzéket arra, hogy feltétel nélkül megegyezzen a közös jelöltek állításában. Kényszerkoalíciót kell kötni, nincs más lehetőség!

A józan, demokratikus, jobbközépre húzó közvéleményben érthető idegenkedés fogadja ezt a követelményt. Hogyan szavazzanak a magukat konzervatívnak tekintő választópolgárok olyan tömörülésre, amely azon baloldali erőket is magában foglalja, amelyek első helyen felelősek az ország korábbi romlásáért, a mérhetetlen államadósságért, a megalapozatlan populista ígéretekért és intézkedésekért, amelyek 2008-ra az államcsőd közelébe sodorták az országot, és amelyek bizony komoly mértékben felelősek azért, hogy a Fidesz kétharmados többséget nyert a 2010-es parlamenti választásokon?

A MoMa vezető személyiségei a baloldali populizmus pusztításaira már tíz évvel ezelőtt az elsők között hívták fel a figyelmet. Nem új keletű tehát az a kritika, amit megfogalmazunk. Nem tekintjük ezt a bírálatot érvénytelennek csak azért, mert ma nem a szocialista baloldal, hanem az újkommunista Fidesz van hatalmon. Noha a Fidesz még jobban szereti a hatalmas mértékű állami újraelosztást, a szaporodó adókat, az állami tulajdont, a gúzsba kötött és megfélemlített vállalkozókat, a mindenre kiterjedő állami ellenőrzést, van egy lényeges különbség: az alkotmányos jogállam szétverésével, az egypárti alaptörvénnyel a jelenlegi hatalom az újkommunista berendezkedést végérvényessé igyekszik tenni.

Mivel a baloldal jelentős része máig nem nézett szembe korábbi jövőfelélő gazdaságpolitikájából és gyakran korrupt kormányzásából fakadó történelmi felelősségével, így a demokratikus ellenzék egységének megteremtése iszonyúan nehéz folyamat. Ez azonban nem ad felmentést arra, hogy ne fogadjuk el a jövő kihívását. A Fidesz által tudatosan és gonosz szándékkal eltorzított választási rendszer abszolút követelmény formájában állítja elénk a minden demokratikus pártot magában foglaló, teljes körű ellenzéki összefogás szükségességét.

A MoMa az egyetlen hiteles, demokratikus, jobbközép, konzervatív párt Magyarországon. Programunk, amelyik immár honlapunkon is elérhető, alapvetően különbözik a baloldali ellenzék által megfogalmazott elképzelésektől. Ennek ellenére azt valljuk, hirdetjük és szorgalmazzuk, hogy a demokratikus erők összefogására feltétlenül szükség van, mert rövid távon a legfontosabb történelmi léptékű feladat a demokrácia, az alkotmányos jogállam és az európai elkötelezettség helyreállítása. Ebben, mint minimális programban, minden demokratikus ellenzéki párt egyetért, tehát az összefogásnak van pozitív tartalma és politikai üzenete. 

A MoMa úgy véli, hogy a teljes körű összefogás eredményeképpen létrejövő demokratikus ellenzéki szövetség képes a jelenlegi kormány leváltására. Ha ez megtörténik, akkor megítélésünk szerint szükség van egy 500 napos válságkormányzásra, amelyik az alkotmányos jogállam helyreállítása mellett a Fidesz által örökül hagyott romok eltakarítására vállalkozhat.

Az alkotmányos jogállam helyreállításán belül elsőrendű feladat egy új választójogi törvény megalkotása, amelyik akár már 2016-ban lehetővé tenné az ismét szabad és egyenlő esélyű választásokat. Ezen a választáson már nem lenne szükséges előzetesen kényszerkoalíciókat kötni, és minden párt saját értékeit, világnézetét és választási programját képviselhetné. Ennek keretében a mi pártunk is lehetőséget kapna, hogy konzervatív, nemzeti elkötelezettségű és európai ihletésű jobbközép programja alapján valódi kormányzati alternatívát kínáljon a magyar társadalomnak. 

Ez a szép új világ azonban csak akkor jön el, ha jövőre sikerül a jelenlegi kormányt leváltani. Hideg fejjel és forró szívvel végiggondolva: ehhez a demokratikus ellenzék teljes körű és feltétel nélküli összefogása szükséges. Azért, hogy megőrizzük az esélyt hazánk felemelkedésére a huszonegyedik században.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!