Világegyezmény a dohányzás drasztikus visszaszorítására

A dohányzás megfékezését célzó első nemzetközi egyezményről állapodott meg szerdán az Egészségügyi Világszervezet (WHO) genfi közgyűlésén a szervezet 192 tagállama. Az évente világméretekben több mint ötmillió emberéletet követelő szenvedély korlátozását célzó egyezmény aláírására egyelőre csak negyven ország hajlandó.

  • unknown unknown
Világegyezmény a dohányzás drasztikus visszaszorítására
Az Egészségügyi Világszervezet genfi közgyűlésén annak ellenére egyhangúan fogadta el a 192 tag a dohányzás visszaszorítására vonatkozó egyezményt, hogy mindössze negyven ország (köztük az EU tagállamai, Japán és Kína s néhány feltétel fennállása esetén az USA) mutat szándékot az aláírásra, illetve az egyezményben foglaltak elfogadására. A keret-megállapodás szövegéről a tagországok szakemberei évekig tartó alkudozások, heves viták után márciusban egyeztek meg. Eszerint az országoknak intézkedéseket kell tenniük a dohányreklámok, -szponzorációk és -promóciók korlátozására. Az egyezmény előírja az új címkézési szabályok (például a cigarettás dobozok legalább egyharmadát eltakaró, a dohányzás káros voltára képekkel és szöveggel is figyelmeztető jelölések) bevezetését és a dohányzásmentes belső terek megteremtését, és a jogalkotás oly módon való megerősítését, ami a korlátot állít a csempészetnek.
A WHO vezetői szerint az egyezményhez csatlakozó országokban a most elfogadott szöveg képezheti majd a nemzeti dohányzásellenes jogalkotás alapját. Ha ugyanis a jelenlegi tendenciák változatlanul maradnának, 2020-ra a jelenlegi 5-ről 10 millióra emelkedne a dohányzás miatt évente elhalálozók száma (aminek 70 százaléka a fejlődő országokra esne). A WHO vizsgálatai szerint szerint a fejlett országokban már csökkenőben van mind a dohányzás, mind pedig a dohányzással közvetlenül összefüggésbe hozható halálesetek száma. A fejlődő világban viszont drámai méreteket ölt a dohányzás terjedése, de a legriasztóbb a nők között és a mind fiatalabb korosztályokban való térhódítása. (MTI)
Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.