szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az afganisztáni és iraki háború az Amerika-ellenesség alapján egyesítette a megosztott iszlám világot a Pentagon egyik tanácsadó testülete szerint.

A Védelmi Tudományos Tanács 102 oldalas jelentése megállapítja, hogy a muzulmánok szemében Afganisztán és Irak megszállása nem demokráciát hozott, hanem még nagyobb káoszt és még több szenvedést. Ez egyben megnövelte az iszlám szélsőségesek népszerűségét és tekintélyét.

A szakértők összehasonlították a 2001. szeptember 11-i terrortámadások utáni nemzetbiztonsági kihívást a kommunizmussal való több évtizedes szembenállással, és megállapították, hogy a kormány hidegháborúban formált kommunikációs intézményei nem értették meg, mennyire más feladat elé állítja őket az iszlám világ.

„A hidegháborúval szöges ellentétben az Egyesült Államok ma nem próbál feltartóztatni egy fenyegető birodalmat, hanem arra törekszik, hogy az iszlám civilizáción belül széles körben elfogadtassa a nyugati modernitás értékrendjét. Ez a terrorizmus elleni háború rejtett célja" - áll a jelentésben.

A tanulmány szerint azonban „A muzulmánok nem éreznek túláradó sóvárgást az iránt, hogy Amerika felszabadítsa őket, kivéve talán az olyan, szemükben hitehagyott zsarnoki rezsimek alól, amelyeket az Egyesült Államok határozottan támogat és védelmez. Nem tartják többnek önigazoló képmutatásnál, amikor Amerika arról szónokol, hogy demokráciát hoz a muzulmán társadalmaknak" - olvasható az eszmék globális harcában átfogó stratégiát javasló jelentésben, amely szerint az amerikai politikai propaganda válságban van, mert nem tudja népszerűsíteni magát a muzulmán világban és alapvető baj van a szavahihetőségével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

A nemzetbiztonságiakhoz fordult az Iszlám Egyház

A terrorfenyegetés előkészületével meggyanúsított Saleh Tayseer vezette Iszlám Egyház azért fordult a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz (NBH), hogy állásfoglalást kérjen arról, mely külföldi szervezettől nem fogadhatnak el adományt egy új budapesti iszlám központ építésére.

Világ

Powell utódja radikálisabb amerikai külpolitikát hozhat

Még radikálisabb amerikai külpolitikát jósolnak az európai lapok azután, hogy Colin Powellt Condoleezza Rice nemzetbiztonsági tanácsadó váltja a külügyminiszteri poszton. A demokraták véleményét idéző értékelések szerint Washington külpolitikája még inkább "egyirányú utca" lesz.

Világ

"Európa legnagyobb kihívása az iszlám"

„Nem háborúkra kellene koncentrálni, hanem az iszlám világ Nyugattól lemaradt régióit kellene bevonni a világgazdaság vérkeringésébe” – nyilatkozta a hvg.hu-nak Rostoványi Zsolt, Az iszlám és a Nyugat című könyv szerzője, a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok szakának tanszékvezetője.