szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A polgárháborúk és az emberi jogok megsértése naponta nyolcezer, azaz évente hárommillió embert kényszerítenek világszerte otthona elhagyására és hazáján belül való menedékkeresésre - jelentette a Norvég Menekültügyi Tanács (NRC).

A hazájukon belül menedéket keresni kényszerülők ma összesen mintegy 25 millióan vannak a világ 50 országában. Évente néhány százezer fő ugyan visszatérhetett otthonába, ám ezt elhomályosítja "az erőszak drámai továbbterjedése és az új menekültek tömegei olyan helyszíneken, mint például a nyugat-szudáni Dárfúr" – mondta el az NRC illetékese, Elisabeth Rasmusson.

A földrészek közül Afrikát sújtja leginkább ez a jelenség, ott mintegy 13 millióan kénytelenek otthonukból elűzve élni. Csak Szudánban mintegy 6 millió menekült van, közülük 1,7 millióan Dárfúr környékéről valók. Ezután következik Kolumbia 3,3; a Kongói Demokratikus Köztársaság 2,3; Uganda 2 és Irak 1 millió menekülttel.

A menekültek helyzetét súlyosbítja, hogy semmilyen nemzetközi rendszer nem biztosít nekik védelmet és segítséget, saját kormányaik pedig ritkán akarnak vagy tudnak támogatást nyújtani számukra.

Az NRC szerint legkevesebb 13 országban - köztük Burmában, Nepálban, Szudánban és Kolumbiában - maga a kormány felelős az otthonok kényszerű elhagyásáért és a lakosságot ért támadásokért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A brit toryk bevándorlásellenes vezére maga is menekültek gyermeke

Michael Howard brit konzervatív vezér felmenői jó eséllyel nem telepedhettek volna le Nagy-Britanniában azon drákói intézkedések alapján, amelyekkel Howard ígéri megválasztása esetére megszigorítani a brit bevándorlási szabályokat - ezt maga a toryk miniszterelnök-jelöltje ismerte el, miután kiderült, hogy Erdélyből menekült édesapja annak idején hamis adatokkal folyamodott brit állampolgárságért.