szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia és holland EU-népszavazás után mélypontra zuhant az euró árfolyama, a megcsappant üzleti bizalom miatt eshet az új befektetések értéke, és bizonytalanná vált az unió 2007-2013-as költségvetésének sorsa is. Egyesek szerint széteshet az eurózóna, más vélemények szerint viszont a "nemek" a tagországok hasznára is válhatnak.

Berlin "szűkebb" EU-t akar?

A holland népszavazás előzetes végeredményének szerda esti kihirdetése után Gerhard Schröder német kancellár állítólag telefonon hívta fel holland kollégáját, akinek azt ajánlotta, hogy Hollandia is vegyen részt egy az EU-t alapító országok egy "szűkebb" csoportjában. 

Ez a csoport Schröder szerint tovább haladhatna előre az integrációban a népszavazások okozta csalódás után - írta a Press Association (PA) brit hírügynökség.

"Schröder úr abban a percben a telefonhoz nyúlt, amikor ismertté vált a holland eredmény. Egyértelmű, hogy a hívás ötlete nem abban a pillanatban fogalmazódott meg a fejében" - idézett név nélkül egy magas beosztású EU-bennfentest a PA.

"Ennek ellenére Balkenendét nem érdekelte az ajánlat, mert tudta, hogy egy szűkebb szövetségben Franciaország és Németország mellett csak kis szerep juthatna Hollandiának" - tette hozzá a PA forrása.

„A népszavazások eredménye mindenképpen rontja az üzleti közösség az uniós gazdaságba vetett bizalmát” – mondta a hvg.hu-nak Charles Jenkins, az Economist Intelligence Unit (EIU) nyugat-európai elemzője. Szerinte az üzleti bizalom megcsappanása az új befektetések értékének csökkenéséhez vezethet.

Az gazdasági félelmeket kiváltó francia és holland népszavazás elutasító eredménye Jenkins szerint nem a voks tárgyát képező EU-alkotmánynak szólt, hanem Franciaországban inkább belpolitikai okai voltak, Hollandiában pedig az unió működésével kapcsolatos más szempontok: például a tagországok befizetéseinek rendszere, vagy a bevándorláspolitika elutasítása vezérelte a szavazókat a „nem” behúzásakor.

A nemmel szavazók között minden bizonnyal akadtak olyanok is, akik munkahelyüket féltik – részben az új kelet-európai EU-polgároktól, részben pedig az egyre drasztikusabb leépítéseket tervező nyugat-európai munkáltatóktól. Ezen kívül a gazdaság lassulása miatt növekedhet a munkaidő és a bérek is csökkenhetnek Nyugat-Európában. 

Kérdés, hogy az európai gazdaság indikátorának számító euró utóbbi napokban produkált gyengülése milyen hatással lesz az eurózóna gazdaságára. Csütörtök reggelre egy euró már csak 1,22 dollárt ért, amelyben nagy része lehetett a német Stern magazin az Európai Monetáris Unió (EMU) széteséséről szóló beszámolójának is.

A lap szerint Hans Eichel német pénzügyminiszter és Axel Weber német jegybankelnök ugyanis elemzők előtt taglalta Németország az eurózónából való esetleges kilépésének lehetőségét. A hírt azonban gyorsan cáfolták, és az elemzők is siettek leszögezni, hogy az eurózóna szétesése nem lehet reális lehetőség.

Jenkins szerint az euró dollárral szembeni jelenlegi gyengülése csak átmeneti lehet, mert bár az EU-ban kialakult politikai bizonytalanság negatívan hatott, az árfolyam változását talán ennél is jobban befolyásolta az Egyesült Államok gazdasági folyamataival kapcsolatos dollárerősödés. A valóság az, hogy az euró az EU gazdasági lassulásának hatására már korábban gyengülni kezdett, a népszavazások keltette „krízis” csak lökést adott az árfolyamesésnek – tette hozzá.

A forint a régió valutáival együtt az eurót követve gyengült a francia nem kihirdetését követően, ám a holland elutasítás híre már nem húzta tovább az árfolyamot. A kereskedők szerint a holland nemet már szerdán beárazta a piac, és csütörtökön konszolidációval indult az üzletmenet az összes piacon. A régiós valuták erősödtek, a dollár viszont nem várt gyengülésnek indult.

Vesztesek vagy nyertesek az új tagállamok? (Oldaltörés)

Nagy kérdés most az is, hogy a politikai mikor és milyen feltételekkel fogadhatja el az EU a 2007 és 2013 közötti évekre szóló keretköltségvetését. Az EU elnökségét jelenleg ellátó Luxemburg szerette volna még júniusban elfogadni a tervszámokat, ám az eurobürokratákban csalódást keltő népszavazások után ennek esélye is csökkent. Az unió következő elnöke, Nagy-Britannia még tovább tolhatja a költségvetés elfogadását.

Pedig a hollandok többsége egyes elemzők szerint épp azért szavazta le az alkotmányt, mert úgy érezte, hogy az EU büdzséjébe – egy főre eső összeget számítva – legtöbbet befizető Hollandia érdekeinek képviselete a hozzájárulásával nem áll arányban.

Kovács László, az EU adó- és vámügyekért felelős biztosa szerint a népszavazások eredményének hatására számolni kell a nemzeti önzés, a bezárkózás felerősödésével, a szolidaritás rovására. Ez szerinte is nehezítené a 2007-2013-as uniós költségvetés elfogadását, noha jó lenne, ha a megállapodás minél gyorsabban, lehetőleg már a júniusi csúcson megszületne.

A költségvetés elfogadása a kelet-európai tagállamoknak minden eddiginél magasabb uniós támogatási forrásokat jelenthet. Jenkins szerint ezért a költségvetés elfogadását is veszélyeztető francia és holland elutasítás így közvetve a kelet-európai tagokra is negatív hatással lehet. Szerinte az új tagoknak el kell dönteniük, hogy hozzájárulnak-e a mostani problémák megoldásához - ezzel ugyanis biztosíthatnák a növekvő EU-támogatások további beáramlását.

Az újonnan csatlakozott EU-tagállamok vezetői igazából elégedettek, hogy az európai alkotmány elvetésével egy nagyobb angolszász befolyással bíró, gazdaságilag liberálisabb Unió előtt nyílt meg az út – írta a francia Le Figaro kedden. A konzervatív lap szerint a már csatlakozott lengyelek, baltiak és magyarok tulajdonképpen örülnek, hogy a "morális és szociális leckét osztogató Franciaország" háttérbe szorul, és a politikai Európa meggyengülésével megnyílik az út egy a gazdaságra koncentráló, angolszász érdekeltségű Unió irányába.
 
Magyarország mindenesetre nagyobb szomszédjához, Lengyelországhoz igazítja a költségvetéssel kapcsolatos álláspontját, hogy együtt könnyebben érjék el céljaikat  – erről hétfőn tárgyalt Gyurcsány Ferenc magyar és Marek Belka lengyel kormányfő. Belka szerint Varsó fájlalja az európai alkotmány elutasítását, de az nem jelent katasztrófát az unió számára. Gyurcsány azt mondta, hogy a francia elutasítás után sok mindent újra kell gondolni, egy dolog kivételével: hogy van-e szükség az unióra, mert ez nem kérdés.

A jelenleg kialakult - sokak által drámainak tartott - politikai helyzet azonban még a tagországok hasznára is válhat - vélik egyes elemzők. A Commerzbank az EUObservernek nyilatkozó munkatársa szerint a politikai krízis arra ösztönözheti a kormányokat, hogy figyelmüket teljes egészében a gazdasági kérdésekre irányítsák, és felgyorsuljanak a gazdaság fellendülését célzó, korábban elfogadott EU-programok. A gyenge euró pedig az európai exportőrőket segíti - mondták az optimista álláspont képviselői.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

"Európa kicsit ki van ütve, de felépül”

A hollandiai referendum után közzétett előzetes eredmények szerint a részvételi arány 62,8 százalék volt. Nemmel szavazott 61,6 százalék, igennel 38,4 százalék. Térségünk vezetői politikusainak első értékelései kicsit már a jövő várható fejleményeit is felvázolják.

MTI Világ

Hollandia is nemet mond

A holland szavazópolgárok meggyőző többséggel nemet mondtak az Európai Unió alkotmányára a szerdai népszavazáson. A nem szavazatok aránya 61,6 százalék volt, az igen szavazatok 38,4 százalékos arányával szemben. A különbség így még a vártnál is nagyobb volt, az utolsó közvélemény-kutatások 55-60 százalékos "nem"-arányt mutattak.

MTI Világ

Már Luxemburgban sem biztos az EU-népszavazás sikere

Az Európai Unión belüli együttműködést leginkább támogató Luxemburgban is kezd jócskán teret nyerni az EU alkotmányos szerződését elutasítók tábora, és egy esetleges "nem" a július közepi népszavazáson magával ránthatná a fontos uniós posztokra esélyesnek tartott Jean-Claude Juncker miniszterelnököt.

MTI Világ

Európai reakciók a holland népszavazásra

A holland miniszterelnök, Jan Peter Balkenende szerdán tévényilatkozatban sürgette az EU többi tagját, hogy igyekezzenek ratifikálni az unió új alkotmánytervezetét. Így nyilatkozott a német kancellár, Gerhard Schröder is: a ratifikációs folyamatnak folytatódnia kell, mondta.

eurohirek.hu Itthon

Őszintén az EU-tagságról

Nyugdíjba vonul Thomas Glaser, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének megbízott vezetője. A diplomata szerint sikeres volt az ország első éve az EU-ban, ugyanakkor problémás az állam szerepvállalásának mértéke, a hazai mezőgazdaság és az egészségügy területe. A brit Glaser bírálja a jelenlegi ellenzéket is: szerinte a Fidesz protekcionista és elavultan hagyományőrző.

MTI Világ

Villepin miatt bírálja Chiracot a Wall Street Journal

"Pepecselünk, miközben Párizs ég" - ezzel a címmel kommentálja szerdai vezércikkében a The Wall Street Journal című amerikai konzervatív lap európai kiadása (WSJE) Jacques Chirac francia elnök előző napi bejelentését a hozzá közel álló, arisztokrata származású Dominique de Villepin az ország miniszterelnökévé történő kinevezéséről.

MTI Világ

Pofon az EU-alkotmánynak

A hollandok pofont adtak az EU-alkotmánynak: ezzel a címmel tudósít a hollandiai népszavazás eredményéről, az elutasítók győzelméről csütörtöki számában a Le Soir című belga napilap.