szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ismeretlen fegyveresek agyonlőtték Musza Arafatot, a palesztin elnök biztonsági tanácsadóját, a palesztin nemzetbiztonsági szolgálatok korábbi parancsnokát.

Szemtanúk szerint tucatnyi fegyveres rohanta meg az éjszaka Musza Arafat házát, rakétagránátokat lőtt ki rá, és tűzpárbajt vívott a politikus testőreivel, majd végeztek vele.

Musza Arafat a néhai Jasszer Arafat palesztin elnök unokaöccse volt, egy időben ő irányította a palesztin biztonsági szolgálatokat. Mahmúd Abbász jelenlegi elnök leváltotta, de kinevezte saját biztonsági tanácsadójának.

A gyilkosság vélhetően a Gázai övezetben uralkodó frakcióharcok jele. A tábornokot gyakran vádolták korrupcióval, és számos befolyásos ellenséget gyűjtött magának. Már többször megpróbálták megölni.

A rendőrség szerint a politikust a támadók kirángatták az utcára, és ott lőtték agyon, vagyis kivégzés jelleget adtak a gyilkosságnak. Megölték Musza Arafat idősebb fiát is, aki szintén a biztonsági erők tisztje volt. A Palesztin Hatóság egyelőre nem nyilatkozott az ügyről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Arafat csaknem 800 millió dollárt fektetett be a világban

Csaknem 800 millió dollárt fektetett be a világ számos táján a novemberben elhunyt Jasszer Arafat palesztin elnök, és ebből az összegből 1,2 milliót egy New York-i bowlingközpontban helyezett el - jelentette a Bloomber Markets Magazine (BBM) című szaklap.

2004: az év krónikája

Arafat halála és az izraeli-palesztin viszály

Egy párizsi kórházban, napokig tartó haláltusa után, november 11-én elhunyt a 75 éves Jasszer Arafat, a Palesztin Hatóság elnöke, akit a Kairóban tartott búcsúztató ceremónia után a ciszjordániai Rámalláhban temettek el. A palesztin vezetőt hirtelen rosszra fordult egészségi állapota miatt szállították a francia fővárosba rámalláhi főhadiszállásáról, ahol lényegében izraeli házi őrizetben töltötte életének utolsó éveit. Arafatot 1969-ben választották a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) élére, amely először Jordániából, majd Libanonból folytatott gerillaháborút Izrael ellen, miközben világszerte több terrorista merénylet ért különböző zsidó érdekeltségeket. A palesztin vezető az 1993-ban megkötött oslói megállapodásért - az akkori izraeli vezetőkkel közösen - Nobel-békedíjat kapott, de 2000-ben nemet mondott Ehud Barak izraeli kormányfő ajánlatára az amerikai Camp Davidben folyó béketárgyalásokon, és ugyanabban az évben kitört a második palesztin lázadás, az intifáda.

Közel-Kelet

A Hamász bojkottálja Arafat utódjának megválasztását

A Hamász radikális palesztin szervezet nem vesz részt az új palesztin elnöknek, az elhunyt Jasszer Arafat utódjának januárra kitűzött megválasztásában. Mahmúd Zahar, a szervezet vezetője szerint azért nem vesznek részt, mert a választást nem tartják törvényesnek.

MTI Világ

Arafat után bizakodóbbak az izraeliek

Az izraeliek óriási többsége Jasszer Arafat palesztin elnök november 11-én bekövetkezett halála óta derűlátóbban tekint a palesztinokkal kialakult válság békés rendezésének esélyeire.