szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a Franciaország és az Egyesült Államok által benyújtott közel-keleti határozattervezetről tárgyal, amelynek célja, hogy véget vessen az Izrael és a Hezbollah fegyveresei között több mint három hete tartó harcoknak.

A határozattervezet főbb pontjai a következők:

- Felszólít az "ellenségeskedések teljes beszüntetésére", a Hezbollahnak azonnal be kell szüntetnie valamennyi támadást, Izraelnek pedig azonnal véget kell vetnie a offenzív hadműveletnek.

- Felkéri a 2000 fős libanoni békefenntartó erőt, az ENSZ Libanoni Ideiglenes Haderejét (UNIFIL) a fegyverszünet ellenőrzésére.

- Dél-Libanonba telepítendő nemzetközi erő létrehozására szólít fel, amely azután vonulna fel Dél-Libanonban, hogy a felek elvi belegyezésüket adják meghatározott követelésekhez.

A dokumentum felszólítja Izraelt és Libanont a tartós tűzszünet támogatására, és a következő elveken alapuló tartós megoldás elfogadására:

-- Izrael és Libanon szuverenitásának és területi épségének szigorú tiszteletben tartása;

-- a Libanon és Izrael közötti "kék vonal" néven ismertté vált elválasztó vonal maradéktalan tiszteletben tartása mindkét fél által;

-- Libanon nemzetközi határának kijelölése, különös tekintettel a vitatott területekre, így közöttük a Sebaa-tanyákra;

-- valamennyi libanoni fegyveres csoport lefegyverzése;

-- fegyverembargó felrendelése annak megakadályozására, hogy a libanoni hadseregen kívül másoknak is szállítsanak fegyvert.

A határozat bevezetője, nem pedig a fő része szorgalmazza az elhurcolt izraeli katonák feltétel nélküli szabadon bocsátását, és bátorítja az "Izraelben fogva tartott libanoni foglyok kérdésének rendezését célzó erőfeszítéseket".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Nyugat is sokat kockáztat Libanonban

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia komoly kockázatot vállalt, amikor kiállt a Libanon ellen indított izraeli invázió mellett, mert az izraeli hadsereg esetleges kudarca alááshatja a két angolszász állam közel-keleti pozícióit.