szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tagadta egy magas rangú iráni vezető vasárnap a The Sunday Times brit lap állítását, miszerint Irán nagy mennyiségben próbál illegális úton atomfegyver gyártásához szükséges urániumot szerezni arról az afrikai bányavidékről, ahonnan a Hirosimára ledobott atombomba alapanyaga is származott.

A vezető brit vasárnapi lap beszámolója szerint egy július 18-i ENSZ-jelentés kétséget kizáróan megállapította, hogy egy tanzániai vámtisztviselők által lefoglalt nagy mennyiségű 238-as urániumszállítmányt a kongói Lubumbashi bányavidékén adtak fel.

"Ez teljesen hamis állítás, nincs szükségünk urániumbehozatalra, mivel vannak uránbányáink, és van egy üzemünk is a feldolgozásra" - mondta sajtóértekezletén Ali Laridzsáni nukleáris ügyekben illetékes főtárgyaló, az iráni nemzetbiztonsági főtanács titkára. Elítélte a lapban közölt információt mint "részét annak a lélektani háborúnak, amelyhez az amerikaiak időről időre folyamodnak" Irán ellen.

Tanzániai vámtisztviselők azt mondták a brit lapnak, hogy a 2005. október 22-én elkobzott szállítmány célállomása Bandar-Abbász iráni kikötőváros volt, s a csempészárut egy rutinellenőrzés során foglalták le. A leleplezés növeli a feltételezett iráni atomfegyverprogram méreteire vonatkozó nyugati félelmeket, akárcsak a Hezbollah libanoni síita szervezetnek az Izrael elleni harcában nyújtott iráni támogatás jövőbeli kilátásait illető aggodalmakat - írta a brit újság.

Az ENSZ vizsgálati jelentését továbbították a világszervezet szankcióbizottságának elnökéhez, és hamarosan a Biztonsági Tanács is napirendjére tűzi. A dokumentum szerint Tanzánia "korlátozott adatokat" közölt három másik radioaktív szállítmányról, amelyeket az elmúlt tíz évben Dar es Salaamban foglaltak le.

Az urániumszállítmányok a kongói Lubumbashi környékéről származnak, amely az ásványkincsekben gazdag Katanga tartomány székhelye. Ott található a Shinkolobwe uránbánya, amely a Hirosimára és Nagaszakira 1945 augusztusában ledobott atombombák alapanyagát is szállította. A bányát ugyan hivatalosan 1961-ben bezárták, mielőtt Kongó visszanyerte volna függetlenségét Belgiumtól, de az ENSZ-vizsgálat megállapította, hogy a bányászat titokban tovább folytatódik, és a helyi hatóságok szemet hunynak efelett.

Júniusban egy brit parlamenti bizottság arra figyelmeztetett, hogy Nagy-Britanniát iráni terroristák támadhatják meg, amennyiben nem csökken a feszültség. A brit belső elhárítás a bizottság szerint arra a következtetésre jutott, hogy "alvó terroristasejtek" aktivizálásával Irán támadást intézhet nagy-britanniai atomerőművek ellen, és az említett sejtek már meg is kezdték a lehetséges célpontok felderítését - írta a The Sunday Times.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Irán meglobogtatta az olajfegyvert

Irán nem akarja bevetni az olajfegyvert, de rákényszerülhet erre, hogy úgy bánnak vele - jelentette ki vasárnap Ali Laridzsáni, Teherán főtárgyalója nukleáris ügyekben.

MTI Világ

Újabb ENSZ-határidő Iránnak: augusztus 31.

Augusztus 31-ig adott határidőt Iránnak az urándúsítás felfüggesztésére az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn elfogadott határozatában. Ellenkező esetben a perzsa államnak gazdasági és diplomáciai jellegű büntető intézkedésekkel kell szembenéznie.

Hét nap

ENSZ-FENYEGETÉS IRÁNNAK

Iránnak fel kell függesztenie az urándúsítással és -átalakítással kapcsolatos valamennyi tevékenységét, beleértve a...