szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Átfogó megoldás fontosságát hangoztatta a libanoni szuverenitás helyreállítására és a tartós béke megteremtésére George Bush amerikai elnök, aki hétfőn crawfordi birtokán sürgette az amerikai-francia biztonsági tanácsi határozattervezet elfogadását.

Bush elnök érthetőnek nevezte, hogy Izrael és a Hezbollah kifogásolja a tűzszünetről szóló tervezet egy-egy kitételét, nem minden részletével ért egyet, de - mint hozzátette - az erőszaknak véget kell vetni.
 
Jelezte, nem tartaná kedvezőnek az izraeli erők haladéktalan kivonulását. "Nem teremthetünk Libanonban vákuumot, amelybe a Hezbollah benyomulhatna" - hangoztatta.
 
"Az izraeli kivonulás túl egyszerű lenne. Az Egyesült Államok és szövetségesei olyan átfogó megoldásra törekednek, amely helyreállítja Libanon szuverenitását és biztosítja a tartós békét" - húzta alá. A cél a bejrúti kormány megerősítése és az, hogy az erőszak okait a gyökereinél kezeljék. Az erőszak alapvető okát az elnök abban jelölte meg, hogy a Hezbollah úgy lép fel, mintha államot alkotna az államban.
 
Bush bajkeveréssel vádolta Szíriát és Iránt a Hezbollah támogatásáért, amely arra törekszik, hogy káoszt idézzen elő és a terror eszközével megállítsa a demokrácia előretörését. Az elnök közölte, hogy alacsonyabb diplomáciai szinten az Egyesült Államok kapcsolatban áll Szíriával és Damaszkuszban pontosan ismerik az amerikai álláspontot. A gond az, hogy válaszuk nem volt nagyon pozitív - fogalmazott Bush elnök.
 
Condoleezza Rice az ENSZ székhelyére utazik, hogy részt vegyen a tűzszünetet és a békefenntartó erő megteremtését előirányzó kettős határozat vitáján. A külügyminiszter Crawfordban a tervezetet olyan ésszerű alapnak nevezte, amely mindkét fél számára elfogadható lehet, mihelyt tisztázzák a részleteket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Nyugat is sokat kockáztat Libanonban

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia komoly kockázatot vállalt, amikor kiállt a Libanon ellen indított izraeli invázió mellett, mert az izraeli hadsereg esetleges kudarca alááshatja a két angolszász állam közel-keleti pozícióit.

MTI Világ

Az EU bírálja az észak-libanoni hidak bombázását

Az Európai Bizottság szóvivője pénteken bírálta, hogy Izrael éjszaka bombázott négy, Bejrúttól északra lévő hidat, s ezzel megnehezítette a Libanon és Szíria közötti közlekedést, illetve a segélyszállítmányok célba juttatását.

MTI Világ

Folytatódó izraeli légi csapások Libanonban

Két izraeli légi csapás megölt hétfő hajnalban tizenegy civilt, további kilencet pedig megsebesített Libanon déli részén. Izraeli harci gépek Bejrút déli külterületét is támadták hétfő hajnalban. Ha az ENSZ-testület elfogadja a francia-amerikai javaslatot, a születő BT-határozat megtiltja az izraeli hadseregnek a támadó jellegű hadműveleteket, de engedélyezi a védelmi lépéseket.

MTI Világ

Előrelépés történt az ENSZ BT-ben Libanon ügyében

ENSZ-diplomaták szerint előrelépés történt a Biztonsági Tanács állandó tagjai között egy Libanonról szóló megállapodás ügyében és ezáltal javultak annak a kilátásai, hogy a közeljövőben határozatot fogadjanak el a konfliktusról.