szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az irakiak többsége az amerikai csapatok azonnali távozását látná szívesen egy washingtoni külügyminisztériumi jelentés szerint, amelynek adatait a Washington Post megszerezte és szerdán közölte.

Az irakiak "meghatározó többsége" kívánja, hogy az amerikaiak vezette külföldi csapatok hagyják el országukat. Meggyőződésük ugyanis, hogy gyors távozásukkal Irak biztonságosabbá válna, és csökkenne a felekezetközi erőszak - derül ki a State Department 20 oldalas jelentéséből, amelynek az a címe, hogy "Továbbra is erősek Irakban a polgárháborús félelmek a szunnita és vegyes térségekben". Az amerikai külügyminisztérium megrendelésére 1870 személyes interjút készített egy meg nem nevezett iraki cég júniusban és júliusban.

Bagdadban a megkérdezettek majdnem háromnegyede érzi úgy, hogy nagyobb biztonságban volna, ha az idegen erők elhagynák Irakot, 65 százalék azonnali csapatkivonást kíván.

Egy másik, a Marylandi Egyetem független szakértői által végzett közvélemény-kutatás szerint az irakiak 71 százaléka azt várja az ország kormányától: kezdeményezze, hogy a külföldi erők egy éven belül hagyják el Irakot. A lakosság 77 százaléka ugyanakkor úgy érzi, hogy az Egyesült Államok tartós katonai jelenlétre rendezkedik be és visszautasítaná a kérést.

Mint a Washington Post megjegyzi, ezek az első olyan nyilvánosságra hozott adatok, amelyek az idegen erőkkel szembeni kiterjedt ellenérzésről tanúskodnak. Az, hogy a lakosság igen nagy aránya kívánja a külföldi erők távozását, éles ellentétben áll a Núri al-Máliki miniszterelnök sugallta helyzetképpel.

Matthew Warshaw, az amerikai D3 Systems közvélemény-kutató cég szakértője úgy véli, hogy az irakiak őszintén válaszoltak az őket megkereső kérdezőbiztosoknak, ugyanúgy ki akarják fejezni véleményüket, mint az amerikaiak az őket érintő ügyekben.

Az amerikai napilap egy iraki közvélemény-kutató cég vezetőjének a véleményét is idézte. A szakértő - aki attól való félelmében, hogy az adatok közlése miatt esetleg meggyilkolhatják - elmondta: múlt hónapban végzett kutatásaik azt mutatják, az irakiak 80 százaléka szeretné, ha a külföldi erők nyomban elhagynák országukat. Mansoor Moaddel, a Kelet-Michigani Egyetem szociológiaprofesszora azzal magyarázza a felmérések adatait, hogy az iraki lakosság lényegében semmi pozitív eredményét nem látja az amerikai csapatjelenlétnek.

A Washington Post által megkérdezett bagdadiak azért éreznek ellenszenvet az amerikaiak iránt, mert úgy gondolják, hogy Washington szánt szándékkal vezette káoszba az országot. Meggyőződésük, hogy az iraki polgárháborút az amerikai csapatok szítják azért, hogy ürügyet teremtsenek a katonai jelenlétre.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

IRAK POLGÁRHÁBORÚ KÜSZÖBÉN

Ha nem sikerül megállítani a szunniták és a síiták közt dúló erőszakot, Irak polgárháborúba sodródhat - ismerte el a...

MTI Gazdaság

Irak: termelésmegosztás a nagy olajcégekkel?

Iraknak akkor van a legnagyobb esélye lanyha olajkitermelése élénkítésére, ha termelésmegosztási egyezményekkel működik együtt a nemzetközi olajcégekkel - jelentette ki az iraki kormányfő-helyettes vasárnap, a szeptember 18-i iraki csúcsértekezletet előkészítő, Abudzabiban megrendezett tanácskozáson.

MTI Világ

Szlovákia többé nem küld katonákat Irakba

Az augusztusban Irakba utazott szlovák katonai alakulat az utolsó a sorban: Pozsony már nem küld újabb katonákat Irakba - erősítette meg Ján Kubis külügyminiszter, aki iraki kollégáját, Hosjar Zebarit látta vendégül pénteken Pozsonyban.

MTI Világ

Abu Graibot már az irakiak ellenőrzik

Az amerikai hatóságok hivatalosan átadták az iraki Abu Graib börtön feletti ellenőrzést az iraki félnek - jelentette be szombaton az iraki kormány szóvivője.

MTI Világ

Harmincnégy halott az iraki harcokban

Huszonöt katona és kilenc civil életét vesztette, mintegy hetvenen megsebesültek Díváníja iraki városban, Bagdadtól délre a Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok fegyveres hívei és amerikai katonáktól támogatott iraki kormánycsapatok közt lezajlott összecsapásokban.

Világ

Irakosodás

Újra nyílt háború folyik Dél-Afganisztánban a tálibok és a NATO vezette erők között. A Talibán megerősödéséhez az újjáépítés kudarca, a virágzó drogipar és a pakisztáni segítség is hozzájárult.