szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németország átvette a libanoni ENSZ-erők keretében békefenntartó szolgálatot teljesítő nemzetközi haditengerészeti kontingens parancsnokságát vasárnap - közölte a német hadsereg szóvivője.

Az ezzel kapcsolatos ünnepi ceremóniára délben kerül sor a bejrúti kikötőben - tette hozzá a szóvivő.

Németország mintegy 2400 katonával vesz részt a libanoni békefenntartásban, s elsősorban a libanoni tengeri utak ellenőrzésében vállal szerepet. Elsődleges feladata a Hezbollah síita gerillaszervezetnek szánt fegyverszállítások megakadályozása, a szervezettel szemben elrendelt fegyverszállítási embargó betartatása.

A berlini kormányzat már korábban jelezte, hogy vállalja a nemzetközi haditengerészeti erők parancsnokságát, s erre mind Bejrút, mind az ENSZ által felhatalmazást kapott. A nemzetközi haditengerészeti kötelékben dán, norvég, svéd holland, török és görög egységek vesznek részt. A legnagyobb kontingens a német haditengerészeté: két fregattból, négy gyorsnaszádból, továbbá több hadtáp-szolgálatot teljesítő hajóból áll.

A német kontingens megérkezéséig ideiglenesen Olaszország látta el az ENSZ haditengerészeti erőinek parancsnokságát. A német haditengerészeti erők munkáját a Bundeswehr több ellenőrző, illetve felderítő repülőgépe is segíti. A gépek Ciprusról érkeztek Libanonba.

Angela Merkel kancellár kormánya elengedhetetlennek nevezte Németország közel-keleti szerepvállalását, kiemelve az Izraellel szembeni felelősségét, s ennek kapcsán az Izrael és a radikális iszlám Hezbollah közötti fegyverszünet betartását. A Bundeswehr most első alkalommal teljesít békefenntartó szolgálatot a Közel-Keleten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Libanon: húsz éve tartanak fogva túszként egy izraeli pilótát

Amikor már mindenki halottnak hitte, a libanoni és izraeli televíziókban most felvételeket mutattak a világ legrégebben fogva tartott túszáról, a román származású izraeli pilótáról, Ron Aradról, akit 1986-ban, Libanon déli részén, egy Phantom gép pilótájaként lőttek ki.

MTI Itthon

Elfogadták a libanoni misszióban való magyar jelenlétet

Az Országgyűlés elfogadta az ENSZ libanoni békefenntartó missziójában való magyar részvételről szóló országgyűlési határozatot. A magyar misszió mandátuma egy évre szól, esetleges meghosszabbításáról az Országgyűlésnek kell döntenie.

MTI Világ

Feloldották a Libanon elleni tengeri blokádot

Az ENSZ libanoni békefenntartó ereje (UNIFIL) szerint feloldották a Libanon elleni tengeri blokádot pénteken, miután délben megkezdte a libanoni partok ellenőrzését egy ideiglenes nemzetközi haderő.