szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

November 30-ig látható még Budapesten a Magyar Nemzeti Galériában a „Párbeszéd Herend és Meissen között” című kiállítás. Meissen megér egy kirándulást.

A meisseni porcelán ötlete 300 évvel ezelőtt Erős Ágoston lengyel király és szász főherceg nevéhez fűződik, aki a meisseni Albrechtsburg várába hozatta a külföldi mestereket, akik aztán az els ő keményporcelánt kikísérletezték. 1718-ban egy konkurens kézműves is megjelent a bécsi piacon, így szültetett a meisseni védjegy, a két összefont kard. A meisseni manufaktúra naponta 17 óráig várja az érdeklődőket.

Nem kell innen sokat autóznunk vagy akár kerékpárt is bérelhetünk, esetleg hajózhatunk hogy az Elba folyó partja mellett Drezdába, a csodaszép felújított szász tartományi fővárosba érkezzünk. Utunkon kiépített túrapályák, kerékpárutak, borutak és számos kastély is található. Már rögtön a cseh határtól kezdődik a természeti szépségeiről méltán híres szász svájc régió Königstein várával, de Pillnitz, Wackerbarth, Moritzburg is az ismertebbek közé tartozik.

További információk: www.meissen.de, www.nemetorszag.travel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Magyar márkák története

Zsolnay Porcelángyár

Zsolnay Vilmos festőművésznek készült, de végül átvette fivére pécsi kerámiaüzemét, majd apja Fő téri üzletét, amelyet rövidesen többemeletes áruházzá fejlesztett.

Magyar márkák története

Herendi Porcelángyár

A pápai keménycserépgyár bérlőjeként Fischer Mór 1839-ben komoly tőkével betársult Stingl Vince 1826-ban alapított herendi műhelyébe, amelynek 1840-től egyedüli tulajdonosa lett. Ekkor 54 főt alkalmazott, köztük külföldi porcelánfestőket is.

Magyar márkák története

Hollóházi Porcelángyár

Az ország legrégibb, folyamatosan működő porcelángyára található a Borsod-Abaúj-Zemplén-megyei Hollóházán. A Károlyi grófok birtokán 1777-től működő elavult üveghuta 1831-ben korszerűsítés helyett áttért az úgynevezett kőedénygyártásra: asztali készleteket, korsókat, tálakat, dísztányérokat, kulacsokat állítottak elő.