szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió januártól hivatalba lépő soros elnökeként a közel-keleti békefolyamat elősegítését ígérte a német kancellár Berlinben, miután Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel tárgyalt.

Angela Merkel megerősítette, hogy a válság csakis politikai eszközökkel oldható meg, s ezért a rendezést célzó politikai erőfeszítéseket fel kell gyorsítani. Hangsúlyozta, hogy újból be kell indítani az úgynevezett közel-keleti kvartett, azaz az Egyesült Államok, Oroszország, továbbá az ENSZ és az Európai Unió közvetítő tevékenységét, s Németország január 1-jétől uniós elnökként erre fog törekedni.

Hozzátette ugyanakkor, hogy ehhez szükség van a térség országainak közreműködésére is, s ennek kapcsán elsősorban Egyiptomot, Szaúd-Arábiát és Jordániát említette.

Merkel utalt arra, hogy az unió soros elnökeként jövő februárban fel kívánja keresni a régió országait.

A német kancellár és az egyiptomi elnök egyaránt síkraszállt Libanon függetlensége és szuverenitása mellett. Támogatásukról biztosították a Fuád Szinjóra miniszterelnök vezette kormány erőfeszítéseit, elutasítva a Hezbollah síita gerillaszervezetnek a törvényes kormány megdöntését célzó törekvéseit.

A közel-keleti válság rendezésének előmozdítása olyannyira a német külpolitikai erőfeszítések középpontjában áll, hogy kedden Berlinben Ehud Olmert izraeli miniszterelnök lesz Angela Merkel vendége. A tervezett tanácskozás előtt ugyanakkor meglehetősen kedvezőtlen előjelként hatott, hogy az izraeli kormányfő a napokban élesen bírálta a német diplomáciát amiatt, hogy az általa terrorista államoknak tekintett Szíriát és Iránt is be kívánja vonni az iraki rendezésbe.

Mubarak Berlinben a nyilvánosság előtt nem volt hajlandó kommentálni a Szíria bevonását célzó német külpolitikai erőfeszítéseket. A vasárnapi találkozón értesülések szerint Merkel bírálta Damaszkuszt, amiért nem hajlandó „konstruktív lépéseket” tenni a libanoni válság rendezése érdekében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Itthon

Gyurcsány Merkelnél: ellentmondásos jelentések

"Merkel kancellár egyetértett azzal, hogy [nyilvánosságra került őszödi beszéde] a problémákkal való egyfajta bátor szembenézés volt, amit Magyarországnak már régóta meg kellett volna tennie, s ez nem csak magyar jelenség” - idézte az MTI Gyurcsány kormányfőt. Ám a berlini kancellári hivatal ezt nem erősítette meg. Az ügyeletes szóvivő szerint a „bátor” szó nem hangzott el a beszélgetésen. A szűkszavú tájékoztatás szerint Gyurcsány informálta a német kancellárt, Angela Merkel pedig elítélte az erőszakot.

MTI Világ

Angela Merkel a legbefolyásosabb asszony

Angela Merkel német kancellár (CDU) a legbefolyásosabb asszony a világon, annak ellenére, hogy eddig még soha nem is szerepelt az első száz között - állapította meg a Forbes magazin helyi idő szerint csütörtökön New Yorkban közzétett listáján.

MTI Világ

Ismét Merkelt választották a CDU elnökévé

Ismét Angela Merkelt választották a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökévé. A konzervatív párt drezdai kongresszusán a küldöttek 93,06 százaléka adta le voksát az 52 éves Merkelre, aki az első nő a CDU és egyben a német kormány élén.

MTI Világ

Merkel: küzdeni kell a szélsőjobb ellen

A szélsőjobboldal elleni harcot sürgette hétfőn Angela Merkel kancellár és Kurt Beck, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke. Merkel szerint mindenekelőtt a szélsőjobboldal erősödésének okaival kell megbirkózni, s ezek sorában első helyen a munkanélküliséget említette.