szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Legalább 700 ezer lengyel állampolgárnak kell alávetnie magát a Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) ellenőrzéseinek, amelyek kimutatni hivatottak, hogy szerepel-e az átvilágítandók neve a lengyel kommunista titkosszolgálatok információs forrásainak vagy más együttműködőinek listáin.

Janusz Kurtyka, a kommunista titkosszolgálatok archívumainak aktáit őrző IPN igazgatója jelentette be ezt, emlékeztetve, hogy március 15-én érvénybe lép Lengyelországban a két új átvilágítási törvény, amelyek hatálya a lengyel társadalom sokkal szélesebb körére terjed ki, mint az előzőé.

Mostanáig csak a politikai választásokon induló jelöltekre, a magas tisztségeket betöltő állami tisztségviselőkre, a bírákra, az ügyészekre és az ügyvédekre terjedt ki az átvilágítási törvény hatálya. Az új törvények számos más foglalkozás művelőit is bevonják az átvilágítandók körébe, amennyiben az illetők 1972 előtt születtek. Köztük vannak a helyi önkormányzatok tisztségviselői, az állami részvétellel működő vállalatok igazgatótanácsainak tagjai, a felsőoktatási intézmények oktatói, az iskolaigazgatók, a jogtanácsosok és az újságírók.

Az IPN egy tanácsadója, Antoni Dudek szerint az ilyen széles körre kiterjedő ellenőrzések elhúzódhatnak akár 2023-ig is. Három neves lengyel újságíró - Ewa Milewicz (Gazeta Wyborcza), Wojciech Mazowiecki (Przekroj) és Jacek Zakowski (Politika) - polgári engedetlenségi akciót indított kedden, kijelentve, hogy semmiképp sem hajlandók alávetni magukat a vizsgálatnak. Több más zsurnaliszta is jelezte, hogy bár nem csatlakozik a mozgalomhoz, egyénileg megtagadja a törvény által előírt együttműködést az IPN-nel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

LENGYEL ÁTVILÁGÍTÁS

Több ezer ember elbocsátásához vezethet a múlt pénteken a szejmben jóváhagyott új lengyel átvilágítási törvény.

Vélemények

Tisztulás, újulás, átvilágítás?

A történelmi egyházak hozzáállása az átvilágításhoz 2001-ben - az unitáriusok kivételével - eredendően elhibázott volt. Akkori döntésüket ilyen vagy olyan, de leginkább nagyon is egyéni érdekek motiválhatták. A református zsinat 2001. május 10-ei elutasító döntése történelmi tény. Sokan mondták és írták már akkor, hogy ez súlyos problémák árnyékát vetíti előre. Így is lett.

Világ

Átvilágítják a romániai magyar lapok vezetőit

Miután a Civic Media nevű egyesület már benyújtotta a Securitate iratait tanulmányozó hivatalnak (CNSAS) a román média főszerkesztőinek, főszerkesztő-helyetteseinek, főmunkatársainak, politikai elemzőinek, publicistáinak, közvélemény-formáló munkatársainak háromszáz névből álló listáját, az Új Magyar Szó országos napilap is összeállított egy hasonló névsort, a vezető magyar újságírókról, valamint a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) vezetőiről.

MTI Itthon

Az átvilágítóbírák szerint az ügynöklisták számos adata hiteltelen

A közelmúltban "érthetetlenül váratlan és hirtelen" felbukkant ügynöklisták jó néhány adata hiteltelen, ráadásul az azokon szereplő személyek egy részének nevét a törvény értelmében nem is lett volna szabad nyilvánosságra hozni - áll az átvilágítóbírák közleményében. A bírák nem részletezik, pontosan miben találtak kifogást.