szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hamarosan folytatódhatnak a tavaly felfüggesztett társulási tárgyalások az Európai Unió (EU) és Szerbia között, mivel Belgrád arra törekszik, hogy javítsa együttműködését a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszékkel - derült ki szerdai brüsszeli közlésekből, Belgrádban pedig visszafogottan üdvözölték az elhangzottakat.

Az EU egy évvel ezelőtt állította le a tárgyalásokat, mert nem sikerült elérnie Belgrádnál, hogy járjon közben tevőlegesen az egyik fővádlott, Ratko Mladics boszniai szerb tábornok elfogása és Hágába vitele érdekében. Ez év elején Brüsszel már kilátásba helyezte a tárgyalások felújítását azzal a céllal, hogy Szerbiában a választásokon teret nyerjenek az EU-párti demokratikus erők. A törvényszékkel folytatott együttműködés továbbra is feltétel marad mindazonáltal a tárgyalások lezárásához (bár egyes EU-tagországok, köztük Magyarország azt szeretnék elérni, hogy a teljes kooperáció ne ehhez, hanem a társulás életbe lépéséhez legyen előfeltétel).

Az Európai Bizottság szokásos ülését tartotta szerdán, és ezen - szóvivőjének, Nagy Krisztinának a sajtó előtti közlése szerint - Olli Rehn bővítési biztos arról tájékoztatta kollégáit, hogy az új szerb kormány "lépéseket tett és tesz a megfelelő irányba" ahhoz, hogy nagyon hamar felújíthassák a tárgyalásokat. Borisz Tadics elnök és Vojiszlav Kostunica miniszterelnök emellett kötelezettséget vállalt arra, hogy teljesítik az új kormány programját, benne a törvényszékkel folytatott együttműködés javítását - jelentette az MTI brüsszeli tudósítója.

Nem derült ki mindazonáltal, hogy a "nagyon hamar" pontosan mekkora időtartamot fed. Az EU-tagországok külügyminiszterei legközelebb csak június közepén találkoznak, bár a felújításról elvben korábban is döntés születhet. Brüsszeli információk szerint Olli Rehn hamarosan Belgrádba utazik.

A szerb kormány visszafogottan üdvözölte a brüsszeli bejelentést. Bozsidar Gyelics miniszterelnök-helyettes Belgrád elégedettségének adott hangot annak kapcsán, hogy hamarosan lehetőség nyílhat a tárgyalások felújítására, de óvatosságra intett és arra figyelmeztetett, hogy (szerb részről) további lépések megtétele szükséges. Gyelics arra is felhívta a figyelmet, hogy az unió végső döntését befolyásolja majd, hogy Carla Del Ponte, a Nemzetközi Törvényszék főügyésze miként ítéli meg a hágai testülettel való szerb együttműködést. Belgrádi sajtóértesülések szerint Del Ponte június 4-én a szerb fővárosba látogat. A Beta szerb hírügynökség brüsszeli uniós forrásokból úgy értesült, hogy az EU-tagállamok külügyminiszterei június közepén dönthetnek a tárgyalások felújításáról.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tadics: a Koszovó-terv elfogadhatatlan Szerbia számára

Borisz Tadics szerb elnök pénteken közölte, hogy Martti Ahtisaari koszovói ENSZ-közvetítő javaslatai megnyitják a lehetőséget Koszovó függetlensége előtt, és ez a megoldás elfogadhatatlan Belgrád számára.

MTI Világ

Szerbia kollektíven nem felelős Szrebrenicáért

Felmentette a népirtásban való kollektív bűnösség felelőssége alól Szerbiát, mint államot hétfőn Hágában felolvasott ítéletében a Nemzetközi Bíróság. A 200 ezer halálos áldozattal járó, 1992-95-ös boszniai háború ügyében ugyanakkor megállapította, hogy Belgrád megszegte azt a kötelezettséget, amelynek alapján meg kellett volna akadályoznia az ilyen cselekményeket a jugoszláv utódállamban.

Hét nap

Szerbia nem népirtó

Szerbia nem tekinthető az 1992 és 1995 közötti boszniai népirtó akciók társtettesének, bár pénzzel és fegyverrel...