Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A jegybank szerint a gazdaság a második negyedévben is stagnál, a harmadik negyedévtől lesz némi bővülés, éves átlagban mindössze 0,8 százalékkal nő a GDP. Jó eséllyel a költségvetési hiány a kormány 4,1 százalékra emelt céljánál is nagyobb lesz, az államadósság idén nő, 2027 végére csökkenhet 71 százalékra.
Drasztikusan rontotta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését friss Inflációs jelentésében. A jegybank a jelentés márciusi kiadásában még az 1,9-2,9 százalékos sávba várta a GDP idei bővülését. Az új prognózis ezzel szemben 0,8 százalék.
Az előrejelzést nem csak az első negyedévi pocsék gazdasági teljesítmény (éves alapon stagnált, negyedéves alapon 0,2 százalékkal csökkent a GDP) miatt vették vissza. A jegybank szerint a második negyedév sem lesz szebb.
„A második negyedévben továbbra is
mérsékelt gazdasági teljesítményre számítunk,
amit a tavaszi hónapok magas frekvenciás adatai is alátámasztanak” – írják. Magas frekvenciás adatok alatt például az energiafogyasztást, kereskedelmi forgalmat stb. kell érteni, amelyekből szinte valós idejű következtetéseket lehet levonni a gazdasági aktivitás mértékére. A „mérsékelt gazdasági teljesítmény” ráadásul leginkább eufemizmus, pár sorral lejjebb ugyanis azt írják:
az éves bázisú bővülés a harmadik negyedévben térhet vissza.
Vagyis: a második negyedévben nem lesz éves bázisú növekedés.
A kormány az idei évre már gazdasági fellendülést várt – igaz, évek óta mindig a következő évre várják a felpattanást. Az idei évnek Orbán Viktor miniszterelnök a „repülőrajt” kifejezéssel futott neki. Ennek elmaradásáról az Inflációs jelentés publikálásának napján a brüsszeli EU-csúcson azt mondta a 444-nek:
Hosszú a kifutópálya, 10 millióan vagyunk a gépen, kis türelmet, menni fog.
Abban, hogy „menni fog” a jegybank aktuális előrejelzése is egyetért, már ha a „menni fog” kategóriájába sorolható, hogy többévnyi stagnálás után 2026-ban összejöhet egy 2,8 százalékos növekedés. Ennek alapját jövőre is a háztartások fogyasztása képezi majd, és az idei évvel ellentétben jövőre a beruházások már nem negatívan, hanem pozitívan járulnak hozzá a növekedéshez. Illetve a külkereskedelem is élénkülni fog.
A volt pénzügyminiszter Varga Mihály vezette jegybank értékelése alapján a kormány a költségvetést illetően is minimum kissé optimista.
Az MNB az idei évre a GDP arányában 4,1-4,4 százalékos költségvetési hiányt valószínűsít. A kormány nemrég felemelt hiánycélja 4,1 százalék
– tehát az MNB szerint ez elérhető, de esélyes, hogy a hiány magasabb lesz.
Ami azt illeti a jegybank egészen 2027-ig előre tekintve magasabb GDP-arányos, uniós módszertan szerinti hiányt valószínűsít, mint a jelentés előző kiadásában. Elsősorban a korábban vártnál rosszabbul alakuló gazdasági folyamatok miatt.
Az államadósság szintje sem fest jól, 2025 első negyedévének végén a GDP-arányos bruttó államadósság 75,5 százalék volt, 2 százalékponttal magasabb, mint 2024 végén. Igaz, ebben benne van, hogy az állami adósságkibocsátás az év elején fejnehéz volt.
Ezzel együtt a GDP-arányos államadósság valószínűleg az év végére is magasabb lesz, mint tavaly év végén. „Az államadósság 2025. évi csökkenését a magas pénzforgalmi hiány mellett a visszafogott gazdasági bővülés is jelentősen nehezíti” – írja megint csak erős eufemizmussal az Inflációs jelentés.
Bár az esetlegesen a vártnál kisebb GDP növekedés és a tervezettnél magasabb költségvetési hiány kockázatokat jelentenek, a jegybank szerint
2027 végére 71 százalékra mérséklődhet az adósságráta.
A jegybank arra is külön felhívja a figyelmet, hogy az államadósság devizaaránya a jelentős devizaadósság-kibocsátás miatt idén év végére 30,6 százalékra emelkedik, és a következő években is 30 százalék körül marad. (Az államadósság-kezelő által alkalmazott célarány 30 százalék, tehát ezt túl fogják lépni – az ÁKK szerint csak ideiglenesen.) Mindenesetre a magas devizaarány kockázatot jelent,
a forint-euró árfolyam 10 forintnyi változása 0,6 százalékponttal módosítja az államadósság-mutatót.
Tehát ha a forint gyengül, 10 forintonként automatikusan 0,6 százalékponttal magasabb lesz az adósság.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.