szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Háborúhoz vezethet, ha hagyják, hogy Irán atomfegyverhez jusson - jelentette ki Nicolas Sarkozy francia elnök az ENSZ Közgyűlésében elmondott bemutatkozó beszédében.

"Nem lesz béke a világban, ha a nemzetközi közösség habozik az atomfegyverek továbbterjedése ügyében - fogalmazott Nicolas Sarkozy francia elnök. - Ha hagyjuk, hogy Irán megszerezze az atomfegyvert, akkor elfogadhatatlan stabilitási kockázatnak tesszük ki a térséget és a világot." A békéltető politikát illetően arra figyelmeztetett, hogy "a gyengeség és a lemondás nem békéhez vezet, hanem háborúhoz".
 
Irán kitartóan hangoztatja, hogy nukleáris programja békés célú. A Nyugatnak viszont meggyőződése, hogy Irán atomfegyver előállítása céljából dúsít uránt. "Csak akkor oldhatjuk meg ezt a válságot, ha határozottsággal párosítjuk a párbeszédet" - mondta Sarkozy, kiemelve, hogy Párizs támogatja az Iránnal szembeni keményebb szankciókat. A Teherán elleni újabb büntetőintézkedések fő szorgalmazója az Egyesült Államok, az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) két másik állandó tagja, Oroszország és Kína viszont ellenzi a lépést.
 
A francia elnök a The New York Timesnak adott, kedden megjelent interjúban úgy foglalt állást, hogy ha a BT nem lesz képes egyetértésre jutni az Iránnal szembeni további pénzügyi szankciókról, akkor az Európai Uniónak saját eszközeivel kell fokoznia a nyomást Teheránra.
 
Elemzők szerint Sarkozy azt az üzenetet küldi Iránnak, hogy a Nyugat megelőző katonai csapást mérhet a perzsa államra, megakadályozandó, hogy atomfegyverhez jusson. ENSZ-ben mondott beszéde is ezt a fenyegetést tartalmazza, csak nem nyílt, hanem burkolt formában. Bernard Kouchner francia külügyminiszter ugyanis az előző héten nagy felháborodást keltett azzal a nyilatkozatával, amelyben a diplomácia kudarca esetén a háborút helyezte kilátásba.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Mely államoknak van atomfegyverük?

A világon jelenleg öt deklarált atomhatalom létezik: az Amerikai Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia, Kína és Franciaország. Számos államról tudható vagy gyanítható, hogy atomfegyverrel rendelkezik. Igazoltan atomfegyver birtokában van India, Izrael és Pakisztán, illetve most már Észak-Korea.

MTI Világ

Irán nem akar atomfegyvert

Irán nem akar atomfegyver birtokába jutni és kész három héten belül válaszolni a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) a Teherán atomprogramjával kapcsolatos minden kérdésre - közölte vasárnap Ali Laridzsáni a nukleális ügyekben illetékes iráni megbízott.