szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szergej Sztorcsak pénzügyminiszter-helyettest, Alekszej Kudrin pénzügyminiszter jobb kezét és két üzletembert azzal gyanúsítják, hogy „bűnszövetségben kísérletet tettek különösen nagy értékű pénzösszegek eltulajdonítására az állami költségvetésből csalás útján” – közölte szombaton a legfőbb ügyészség mellett működő nyomozati bizottság szóvivője.

Szergej Sztorcsak orosz
pénzügyminiszter-helyettes a tavalyi
szenpétervári G8 csúcson. Egyszer
fent, máskor bent
© g8russia.ru
Mint szavaiból kiderült, a három férfit – Sztorcsak mellett a Szodekszhim vállalat vezérigazgatóját és egy moszkvai bank elnökét – még csütörtökön vették őrizetbe az ellenük indított büntetőeljárás alapján, s a bíróság jóváhagyta az őrizetet.

A Sztorcsakkal egyidejűleg őrizetbe vett Viktor Zaharov által vezetett Szodekszim cég első sorban kereskedelemmel foglalkozik, s tavaly 13 millió rubel bevételre tett szert kereskedelmi ügyletekből és szolgáltatásokból. A Szodekszim az alapítója egy non profit szervezeteknek, amelynek célja az arab országokkal való gazdasági és kereskedelmi együttműködés támogatása, s amely például néhány éve kiállítást szervezett Bagdadban orosz orvosi műszerek bemutatására. A szóvivő nem nevezte meg a moszkvai bankot, amelynek elnöke az ügyben őrizetbe vett Viktor Volkov volt.

Sztorcsak különböző nemzetközi szervezeteknél dolgozott az ottani orosz képviseleteken, a külügyminisztériumból 1992-ben került a pénzügyi tárcához. 1998-tól 2004-ig a Vnyesekonombank alelnöke volt, majd visszatért a minisztériumba, ahol 2005-ben nevezték ki miniszterhelyettessé.

Egyes moszkvai források nem zárják ki, hogy a csapás Kudrin pénzügyminiszter ellen irányul, akinek hatáskörét az államfő a legutóbbi kormányátalakításkor kibővítette.

Pavel Kuznyecov, Kudrin sajtótitkára újságíróknak elmondta: a miniszter hamarosan meg kíván ismerkedni az üggyel, és ki akarja deríteni, mi tette szükségessé a kemény eljárást Sztorcsakkal szemben, azt, hogy rögtön őrizetbe vették.

Kuznyecov emlékeztetett rá: Sztorcsaknak vezető szerepe volt abban, hogy Oroszország megállapodott a hitelezők Párizsi Klubjával, és kifizette a volt Szovjetunió adósságait. Emellett nagyrészt neki köszönhető, hogy egy sor közép- és kelet-európai, valamint a Perzsa-öböl térségében lévő országgal sikerült megállapodásokat aláírni a Szovjetunió széthullása után fennmaradt adósságok rendezéséről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Grúzia szabadulna az orosz békefenntartóktól

Grúzia egyoldalúan felmondja az orosz békefenntartók tevékenységét - döntötte el a tbiliszi parlament és a kormány közös ülésén, alig két nappal az utóbbi évek várhatóan legjelentősebb ellenzéki akciója előtt, amelyet péntekre szerveznek.

Világ

Oroszországot támadja a grúz elnök

Oroszországot vádolta Mihail Szaakasvili grúz elnök a Tbilisziben negyedik napja tartó tüntetések megszervezésével egy helyi idő szerint vasárnap este sugárzott tévéinterjújában.

MTI Világ

Csak két párt jut az orosz dumába?

Csak két párt - az Egységes Oroszország és a kommunista párt - jutna be az orosz állami dumába, ha a hét végén lennének a választások, és az orosz állampolgárok többsége nem támogatja, hogy Vlagyimir Putyin elnökből a "nemzet atyja" legyen - ezt mutatta ki a Jurij Levada Központ, amely pénteken tette közzé felmérése eredményeit.