szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezen a héten tesztelték Kölnben Oscar Pistorius dél-afrikai atléta műlábait, az elvégzett biomechanikai vizsgálatok eredménytől függ, hogy a futó – sikeres kvalifikáció esetén – indulhat-e az épek között a pekingi olimpián.

Oscar Pistorius a versenypályán.
Hátrányos és előnyös helyzet
© AP
A Peter Bruggemann csoportja által végzett ellenőrzés célja konkrétan az, hogy kiderüljön, jelent-e előnyt a karbonszálas művégtagok használata. Amennyiben a kontroll során a szakemberek erre a megállapításra jutnak, Pistorius nem versenyezhet az épek között.

A 21 éves atléta szárkapocscsont és lábfej nélkül született, ezért 11 hónapos korában mindkét lábszárát amputálták. Speciális protéziseivel ő tartja a parasportolók között a világcsúcsot 100 (10,91 mp), 200 (21,58) és 400 m-en (46,34) is.

Idén júliusban elindult a római Golden League-viadalon a B futamban, majd rajthoz állt a sheffieldi Grand Prix-n, utóbbin a hetedik helyet szerezte meg. Az elején lassabb volt vetélytársainál, a táv második felében azonban nagyon gyorsan futott. Másnap a nemzetközi szövetség részéről felvetették, Pistorius szereplésének jogosságát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Uszonyprotézist kapott egy delfin Amerikában

Uszonyprotézist kapott egy farok nélküli delfin az Egyesült Államokban, a Winter névre hallgató delfinlány még három hónapos korában egy rákászhálón fennakadva vesztette el úszóját.

Bari Máriusz Tech

Gondolattal működnek a protéziskarok

Todd A. Kuiken fizioterapeuta az úgynevezett TMR technológia úttörője: a célzott izom-újraidegződést hasznosító műkarok amputált betegek életét könnyítik meg azáltal, hogy működtetésükhöz a puszta gondolat is elég. Kuiken és társai új tanulmányukhoz kapcsolódóan demonstrálták: az eddigi négy mozdulat helyett a protéziskar továbbfejlesztett változata már tizenhatot képes megkülönböztetni.