Az egykori nemzeti hírszerzési igazgató, jelenleg külügyminiszter-helyettes, közölte, hogy az Egyesült Államok már nem alkalmaz ilyen technikát. A Bush-kormány mindeddig nem volt hajlandó beismerni, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) tisztjei ezzel a kínzásnak minősülő módszerrel próbáltak szóra bírni foglyokat.
Negroponte, aki 2005 és 2007 között elsőként töltötte be a Bush által létrehozott nemzeti hírszerzési igazgatói posztot, azt mondta, ezt a technikát az ő hivatali ideje alatt, sőt már néhány évvel korábban sem alkalmazták.
Korábbi értesülések szerint a CIA 2003 óta nem alkalmazza a vízbefullasztásos technikát. Dick Cheney alelnök azonban egyszer "fontos kihallgatási eszköznek" nevezte a módszert. A CIA nem reagált arra, amit Negroponte a National Journal folyóiratban megjelent interjúban mondott.
A szenátusban szerdán hallgatják meg Michael Mukasey igazságügy-minisztert a különböző kihallgatási módszerek törvényességéről. A tavaly ősszel kinevezett Mukasey megerősítése sokáig bizonytalan volt. Bush jelöltjét ugyanis sokan támadták, amiért nem volt hajlandó a kínzás egy formájának elismerni a vízbefojtás szimulálásával történő vallatást.
A több évszázad óta ismert vallatási módszernek az a lényege, hogy a lekötözött rab fejére vászonzsákot húznak és vízzel locsolják. A fogolynak a víz belélegzésével hamarosan olyan érzete támad, mintha vízbe fojtanák. A vízbe fulladás a legfájdalmasabb halálnemek egyike.