Az AU vezetői a 10. csúcsértekezletet lezáró közleményükben élesen elítélték a csádi lázadóknak a kormányhadsereg elleni támadását. Követelik, hogy a szemben álló felek azonnal vessenek véget a harcoknak, a vérontásnak, és kezdjenek "konstruktív párbeszédet". Megbízatásuk szerint a kongói elnöknek és a líbiai vezetőnek az AU soros elnökével és az AU-bizottság elnökével egyeztetve kell "tárgyalásos megoldást találnia" a válságra.
Egy csádi katonai forrás korábban közölte: a lázadók szombaton hatalmukba kerítették a fővárost, N'Djamenát, miután három órán át tűzharcot vívtak a kormány csapataival. Az egész város a lázadók kezére került. Idriss Deby Itno államfő továbbra is az elnöki palotában tartózkodik - közölte a forrás.
Az Afrikai Unió (AU) végrehajtó testületének, vagyis a bizottságnak pénteken megválasztott új elnöke, Jean Ping gaboni külügyminiszter a zárónyilatkozat kiadása előtt közölte újságírókkal: tanácskozik elődjével, Alpha Oumar Konaréval arról, hogy az AU mit tehet ebben a helyzetben. "Az ENSZ határozatokat hozott, amelyek vonatkoznak Szudánra, Csádra és az Európai Unió békefenntartóira (EUFOR) is" - mondta.
Az Európai Unió a közeli napokban akarta Csádba és a Közép-Afrikai Köztársaságba indítani 3700 fős békefenntartó erejét, hogy megvédje a szudáni Dárfúrból a harcok elől oda menekült százezreket. Pénteken azonban az EU-vállalkozás egyik szóvivője közölte: a csapatok helyszínre vezénylését a helyzet fokozódó bizonytalansága miatt egyelőre elhalasztották. Csádi források szerint a lázadók azért siettetik a győzelmet, hogy megelőzzék az európai békefenntartó erők bevonulását az országba. Megfenyegették az EUFOR-t, hogy megtámadják egységeit, ha beavatkozna a kormányerők elleni hadjáratukba.