Botrány Moszkva és Belgrád között egy tévéműsor miatt?

Botrány van kibontakozóban Moszkva és Belgrád között egy tévéműsor miatt: egy híradó műsorvezetője azt mondta, Zoran Gyingyics néhai szerb kormányfő "megérdemelten kapta a golyót". A moszkvai szerb nagykövetség már kifejezésre juttatta nemtetszését és elkérte az adás felvételét.

  • MTI MTI
Botrány Moszkva és Belgrád között egy tévéműsor miatt?

Az eset az állami Rosszija adó Hírek plusz című műsorában történt csütörtökről péntekre virradó éjszaka. Az adásban, amely egyebek között a belgrádi zavargásokról számolt be, Konsztantyin Szjomin magas kitüntetésekkel elismert újságíró, a műsor vezetője azt mondta: Zoran Gyingyics a Nyugat bábja volt, szétverte a legendás szerb hadsereget és titkosszolgálatot, eladta az ország hőseit holmi segélyekről szóló ígéretekért, és ezért megérdemelten kapta a golyót. 

Gyingyicset, Szerbia első demokratikusan megválasztott kormányfőjét 2003-ban ölték meg, s a gyilkosságért több személyt hosszú börtönbüntetésekre ítéltek Szerbiában. 

Moszkvai szerb diplomaták megdöbbenésüknek adtak hangot, és Stanislav Vukicevics moszkvai szerb nagykövet elkérte a tévéadótól a műsor felvételét, hogy behatóbban tudja tanulmányozni.

Az Eho Moszkvi rádióállomás műsorában megszólaló hallgatók szombat reggeli vitájában szó volt többek között a legutóbbi évek szerb történelmének, Slobodan Milosevics volt szerb elnök, Zoran Gyingyics, továbbá a Szerbiával kapcsolatos jelenlegi orosz politikának, a koszovói függetlenség ügyének a megítéléséről. A sajtószabadság vonatkozásában, valamint a kapcsolódó etikai kérdések sorában felvetődött, hogy van-e sajtószabadság Oroszországban, az vonatkozik-e egy gyilkosságot helyeslő kijelentésre is, lehet-e egyáltalán ilyet mondani, különösen a televízió nagy nyilvánossága előtt, s mi jár ezért az újságírónak. 

A további esetleges fejlemények váratnak magukra, Moszkvában most három napig aligha történik bármi is. Szombaton van ugyanis a Haza Védelmezőinek Napja, ami a régi szovjet hadsereg napja. 1918-ban a Vörös Hadsereg ezen a napon aratta első győzelmét a Petrográdot ostromló német csapatok fölött.